A 2000 májusa óta minden évben megszervezett tudományos és kulturális találkozó elnevezése a spanyol és portugál nyelvet beszélő európai és latin-amerikai országokat jelöli, alapvető célkitűzése a spanyol és portugál nyelvű civilizáció színvonalas programok segítségével történő bemutatása, továbbá Magyarország, Közép-Európa és az ibero-amerikai világ oktatási és kulturális kapcsolatainak, együttműködéseinek elősegítése.
Folytatva az uniós csatlakozásunk után megrendezett Ibero-Amerika Hetek konferenciáinak tematikáját, és kapcsolódva a 2010-es spanyol, valamint a 2011-es magyar és lengyel EU-elnökség időszakának eseményeihez, valamint Ibero-Amerika és Európa történelmének jelentős csomópontjaihoz, a 2013. április 22-23-án megszervezett nemzetközi kollokvium a „A chilei katonai puccs 40. évfordulója. Latin-Amerika és Közép és Kelet Európa a hidegháborúban (A 40 años del Golpe de Estado en Chile. América Latina y Europa Central y Oriental durante la Guerra Fría)” címet viseli.
Annak érdekében, hogy tovább erősíthessük a Pécsi Tudományegyetem Ibero-Amerika Központja nemzetközi tudományos kapcsolatrendszerét, a találkozón számítunk az alábbi egyetemek Ibero-Amerikával foglalkozó kutatóintézeteinek részvételére: Varsói Egyetem (Lengyelország), La Laguna (Spanyolország), Vest din Timişoara (Románia) részvételére. Hasonlóan várjuk azon egyetemeket, amelyekhez Erasmus és más egyetemközi kapcsolatok jóvoltából szoros és gazdag együttműködések fűzik központunkat, így Santiago de Compostela (Spanyolország), és a belgrádi Megatrend Egyetem (Szerbia), valamint Universidad Santiago de Chile, Pontificia Universidad Católica de Chile (Chile) és az Universidad Michoacana de San Nicolas de Hidalgo (Mexikó) egyetemek előadóit. A felsoroltak mellett a tudományos kapcsolatokat is erősítik a Visegrádi Együttműködés országainak, cseh és szlovák, valamint lengyel és magyar egyetemek (ELTE, SZTE, DE) résztvevői.
A XIV. Ibero-Amerika Héten megszervezzük a 4. Hallgatói Fórumot, amelyen a tágabb nemzetközi régiónk spanyol tanulmányokat folytató egyetemi hallgatóinak részvételére számítunk, akik Csehországból, Szlovákiából, Lengyelországból, Szlovéniából, Szerbiából, Romániából, Bulgáriából és magyar egyetemekről érkeznek hozzánk. Szintén megrendezésre kerül a 2. Amerikanista Doktoranduszok Országos és Nemzetközi Találkozója is (2013. április 23.), mely a tavalyi évben indult kezdeményezést kívánja folytatni, s a fiatal kutatók kutatási eredményeinek bemutatását teszi lehetővé tudományos nemzetközi konferencia keretében.
Hagyományainknak megfelelően a 2013. májusi konferencia előadásait a PTE Ibero-Amerika Központja által gondozott Iberoamericana Quinqeecclesiensis sorozat 11. spanyol és portugál nyelvű kötetében kívánjuk megjelentetni.
A tudományos szimpózium mellett a 14. alkalommal megszervezett Ibero -Amerika Hét keretében 2013-ban is kulturális programokat szervezünk a város és a régió polgárai, valamint középiskolai diákok, egyetemi hallgatók számára. A városi civil szervezetekkel (Pécsi Magyar-Spanyol Társaság) és a PTE Spanyol Szemináriumával együtt szervezett egyetemi programok; a spanyol-magyar két tanítási nyelvű képzést is működtető pécsi Kodály Zoltán Gimnáziummal együttműködésben szervezett programjaink összességében valamennyi korosztály, széles közönség számára szólnak.
Az előző évek során az Ibero-Amerika Hét fővédnökei Martonyi János, Kovács László, Somogyi Ferenc Göncz Kinga és Balázs Péter külügyminiszterek voltak. 2011-ben és 2012-ben is a hagyományoknak megfelelően Martonyi János Külügyminiszter Urat kértük fel, s kérjük ebben az évben, 2013-ban is, hogy vállalja el a programsorozat fővédnökségét. Védnököknek kérjük fel az előző évek tradícióinak megfelelően Spanyolország és Portugália nagyköveteit, a GRULA (Latin-Amerikai Nagykövetek Csoportja) soros elnökét, a Pécsi Tudományegyetem Rektorát, Pécs MJV. Polgármesterét, a Baranya Megyei Közgyűlés Elnökét, valamint a Baranya Megyei Kormányhivatal Kormánymegbízottját.(btk.pte.hu)