Surf Clube Favela – A Cantagalo hullámlovasai (videó)

Az elegáns Ipamena és Copacabana partok felett húzódó Cantagalo favela még négy évvel ezelőtt is leginkább csak arról volt híres, hogy innen látta el droggal az óceánparton hancúrozó közönséget a riói alvilág.

Odafent a bandaháborúk határozták meg a szürkének nem éppen mondható mindennapokat. A cracktől vagy a golyóktól úgy hullottak az emberek, mint a legyek, a helyi fiatalságnak pedig kisebb gondja is nagyobb volt annál, hogy iskolába járjon – emlékszik a ma tizenhét éves Fabio, a Cantagalo lakója, a Surf Clube Favela tanítványa, akinek az apjával egy kézigránát végzett, az anyját pedig nem is ismerte.

Abban, hogy a tengerért és a szörfözésért lelkesedő fiatal előtt más perpektívák is állnak mint az erőszak és favelák rideg valósága, nagy szerepet vállal a több brazil és nemzetközi NGO-val együttműködő Iko Poran.

Az Iko Poran civil szervezet tíz éve vette fel a harcot a nyomor és a kirekesztés ellen, tankönyvekkel, egy eltökélt önkéntes gárdával, szörfdeszkákkal és természetesen egy jó adag lelkesedéssel, ha már finanszírozásra nem számíthattak.

Az elképzelés egyszerű, megvalósítás azonban hosszú évek áldozatos munkájára támaszkodik. A kirívó társadalmi különbségek elleni harcot és a favelalakó hátrányos helyzetű fiatalok integrációját az Iko Porán – akárcsak sok más NGO – az önkéntes munkán keresztül veszi fel. A társadalom peremén elő közösségek tagjait olyan képzési programokba vonja be, melyekkel később a fiatalok saját erejükből lesznek képesek munkahelyeket, megélhetést és egy emberibb életet teremteni.

A Cantagalo, Pavão and Pavãozinho negyedeiben berendezkedett Surf Clube Favela újító programja a favelák fiataljainak indított ingyenes szörfiskolát, a projekt azonban sokkal több mint pusztán a hullámlovaglás oktatása. A koordinátorok külön hangsúlyt fektetnek arra, hogy a résztvevő fiatalok maradéktalanul ellássák általános vagy középiskolai kötelezettségeiket, és hogy szabadidejükben alternatív, közösségépítő és ifjúságképző műhelyekben vegyenek részt.

Az intézményes oktatás keretein túl olyan, a nemek közötti egyenlőségre, illetve az aktív közösségi szerepvállalásra és a jó társadalmi gyakorlatokra nevelő képzésekbe is bevonják a favelák lakóit, melyeken keresztül az erőszakon és a kirekesztésen felnőtt egész generációkat képesek újraszocializálni.

A sport, a kultúra és a közösség megfelelően kanalizált társadalomépítő erejének eredménye, hogy a hullámok hátán lovagló fiatalok előtt ma egy gyökeresen új jövőkép áll. A Fabióhóz hasonló tinédzserek számára a szociális valóságot már nem csak a bűnözés és a szegénység ördögi körforgása jelenti, hanem saját értékrendjükből merítve képesek egy, a szolidaritáson és a pozitív társadalmi folyamatokra épülő közösséget létrehozni, és nem utolsósorban fenntartani azt.

A projektben résztvevő fiatalok és a rajtuk keresztül bevont felnőttek, a felmérések szerint jelentősen megnövekedett esélyekkel veszik fel a versenyt a munkaerőpiacon, illetve sok esetben maguk teremtik meg a családjuk megélhetését biztosító vállalkozásokat, üzleteket indítanak, vagy helyi civil szervezetekben vállalnak aktív szerepet, melyre jó példa a favelában manapság virágzó turizmus, ami a helyiek szerint még öt évvel ezelőtt is elképzelhetetlen lett volna.

{youtube}6vSrQXnsQg4&feature{/youtube}

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez