A “Vidas Gitanas” nem kevesebbre vállalkozik, mint Európa legnépesebb kisebbségének bemutatására. A fényképek és a filmek tabukat és közhelyeket kerülve beszélnek a roma történelemről és gazdag művészetéről napjaink társadalmi valóságáról, valamint a spanyolországi társadalmi integráció sikereiről.
A fotókról a spanyolországi roma kultúra olyan ikonjai mosolyognak ránk, mint Camarón vagy a fiatal Tomatito és az akkor még szintén zsenge Raimundo Amador a flamenco blues királya. A képeken szintén találkozhatunk a mindennapi élet arcaival, asszonyok, édesapák, gyerekek – egyszóval a cseppet sem szürke hétköznapok kevéssé ismert pillanataiba is betekinthetünk.
A madridi kiállításhoz kapcsolódik a “Képek, cigányok, cigányképek – A többségi képtől az önábrázolásig” című kamara kiállítás, amely a Néprajzi Múzeum a spanyol és magyar kulturális kapcsolatok keretében megrendezett, 2011-ben Valenciában bemutatott kiállításából ad ízelítőt.
A tárlat megnyitója legalább olyan sokszínű élményt nyújtott, mint maga a kiállítás. A múzeum pazar főcsarnoka kellemes hátteret adott Jónás Judit előadásához, a granadai Sacromontét idéző gitárjátékkal kísért Lorca-versekhez. Lippai Andrea flamencólépései akár a Triana egyik kis tavernájában is dobbanhattak volna, akárcsak a tánchoz buleríákat szolgáltató gitár- és cajamesterek játéka.
A Rajkó zenekar jó ízléssel tálalta híres spanyol roma zeneszerzők műveit és saját repertoárját, természetesen a tőlük megszokott spontenaitással és mesteri improvizációkkal.
Még hosszú az út előttünk, ám a közös munka és a kultúrákat összekötő hidak építése – mint amilyen a Vidas Gitanas – kiállítás is – jelzik, hogy létezik a társadalmi párbeszéd, mint ahogy azt is, hogy a művészet mindenki által érthető nyelve ezen folyamatok leghatásosabb katalizátora.
A jó hangulatot és egymás megértését sokban segítette a Chile Wein Import és a Vinox kitűnő fehér szusibort és bársonyos vörös reservákat kínáló csapata.
A “Képek, cigányok, cigányképek – A többségi képtől az önábrázolásig” kiállítás megnyitóján köszöntőt mondtak:
dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója és
Puporka Lajos, a Kisebbségi és Emberi Jogi Alapítvány elnöke.
Megnyitóbeszédet mond
Doncsev András, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára,
Enrique Pastor de Gana, a Spanyol Királyság magyarországi nagykövete,
Diego Fernández, a madridi Cigány Kultúra Intézete igazgatója és
Elvira Marco, az Acción Cultural Española igazgatóasszonya