A szinte poszt-apokaliptikus képet nyújtó kültelki Bogotá bárrióiban érződik csak igazán, hogy a drogháború hozadéka – a hazai szerfogyasztás felfutása – milyen mértékben rombolja a társadalom peremén élő közösségeket.
A kokaintermelés olcsó, ám rendkíkül addiktív és pusztító hatású mellékterméke a crack – kültelki névén bazuco vagy paco Kolumbia legolcsóbb kábítószere, ám egy függő napi szükségletének kielégítése jócskán meghaladja a szegénynegyedek lakóinak anyagi erőforrásait.
A bogotai hatóságok adatai szerint a szegénynegyedekben elkövetett gyilkosságok 90%-a közveltenül kapcsolódik a crack fogyasztásához, illetve erre a függőségüket rablásból finanszírozó kisstílű bünözésre egész iparág épült.
A kábítószerkereskedő maffiák a szer szórása mellett a lopott áruk értékesítésével is foglalkoznak, mely nem kevesebb mint 3,8 millió dolláros üzletet jelentett a Bronx névre hallgató slumban.
A helyzet olyannyira súlyossá vált az utóbbi években, hogy Bogotá városvezetése egy régi ellenséget kíván az oldalára állítani a drog ellen folytatott küzdelemben: a marihuánát.
A crackfüggők gyógyítására az Acción Técnica Social civil szervezet rendhagyó módszerrel állt elő. A bazucót elhagyni kívánó szerhasználókat egyfajta kontrolált „regresszív átmenetre” szoktatják.
A normális életre, sőt sokszor még az emberi komunikációra is képtelen függők napi crack adagját csökkentik, majd a szert lassan marihuánával helyettesítik.
A marihuána kedélyavító, illetve nyugtató hatása mellett a crackfüggők ismét képesek lesznek ellátni alapvető napi rutinjukat. Az ártalomcsökkentés ilyen formája a hivatalos adatok szerint szintén drasztikusan csökkentette a kábitószerrel kapcsolatos erőszakos bűncselekmények számát.
Az „ellenőrzött fogyaszói központokban” adagolt kannabiszt a kolumbiai egészségügyi minisztérium szállítja, a helyi civil szervezetek, sőt a rendőrség szakértői szerint is a program figyelemreméltó eredményeket tud felmutatni.
A kolumbiai törvények lehetővé teszik, hogy az egyén saját használatra kannabiszt tartson magánál, és annak fogyasztását sem tiltják. Ily módon az állam elérte, hogy a totális káoszt és pusztítást előidéző, egyébként Magyarországon is alkalmazott „zéró tolerancia” elve helyett, az állam ellenőrzése alá vonja a könnyű és a keményebb drogok fogyasztását és keresekedelmét.
A kábítószerpiac állami kontrollja pedig részben kiszorítja az üzletből a szervezett bűnözői csoportokat, illetve sosem látott eredményeket tud felmutatni az ártalomcsökkentés és a megelőzés terén, mivel átláthatóbbá teszi a szerhasználatot és annak társadalmi valamint egészségügyi vonatkozásait.