Az eset érdekessége, hogy a cseppet sem szívbajos lakosok a “fejétől bűzlik a hal” elvét követve Juan R. Escudero rendőrfőnökét, Óscar Ulises Valles-t is láncra verték – aki a vádak szerint a helyi szervezett bűnözéssel ápolt jó kapcsolatokat. Ulises Valles mellett további nyolc egyenruhás került civil-, majd rendőrkézre, őket jelenleg az állami vádhatóság tartja őrizetben.
Egy nappal egyik vezetőjük meggyilkolása után, a magukat “őrszemekként” – azaz vigilante-ként definiáló “közösségi rendőrök” lezárták a város főbb közlekedési csomópontjait, igazoltattak, gépkocsikat vizsgáltak át, sőt, még néhány házkutatást is tartottak.
A civil rendfenntartók – a Costa Chica-i Települések Igazságszolgáltatási Rendszere – (Sistema de Justicia de los Pueblos de la Costa Chica- SJPCC ) egy helyi parasztokból verbuvált önvédelmi szervezet amit a guerreói települések és társadalmi mozgalmak uniója, az UPOEG vezényelt az utcákra.
Az önvédelmi alakulatok státusza és támogatottsága esetenként nagyon eltérő lehet. A társadalmi békéért és kohézióért küzdő UPOEG alatt működő SJPC önkéntesei, egyes felmérések szerint a helyi lakosság hatvanszázalékos támogatását élvezik, míg más justiciérokat pusztán kartellek jobb kezeként tartanak számon.
A baloldali mexikói gerillák történelmi hagyományából is merítő, símaszkok nélkül operáló SJPC mögött áll például Tierra Colorada egyházközösségének feje, Mario Ocampo padre is, aki szerint az önvédelmi erők működése elviselhető mértékre szorította vissza a városban elharapódzott bűnözést.
A ma a SJPCC 1500 önjelölt rendőrét vezénylő Plácido Bruno egy héttel korábban a helyi sajtót arról biztosította, hogy emberi visszatérnek a földekre dolgozni, amint átadták a hatóságoknak az általuk közveszélyesnek tartott elemeket.
Manuel Mondragón y Kalb, Peña Nieto elnök drog- és szervezett bűnözés elleni élharcosa – kritikusan tekint az önvédelmi erőkre. Az állambiztonsági bizottság feje szerint a justiciérók fogalmát nem ismeri a mexikói jogrendszer, így működésük teljesen törvénytelen.