„Bőségesen vannak bizonyítékaink arra, hogy rossz szándékú bolíviaiak meg akartak osztani bennünket. (…) Az ítélet tükrözni fogja mindazt, amit kivizsgáltunk. (…) A perbe fogottak mind bűnösök” – jelentette ki az Eju.tv bolíviai hírportál által idézett televíziós nyilatkozatában. „A mi felelősségünk az, hogy bizonyítékokat szerezzünk, dönteniük a bíróknak kell” – mondta Sosa.
Az újságíró egy bizonyos Walter Andrade százados szerepéről is érdeklődött. A WikiLeaks által korábban kiszivárogtatott titkos amerikai diplomáciai sürgönyök egyike szerint, amelyet 2011 áprilisában a spanyol sajtó idézett, valójában nem a Santa Cruz-i ellenzék, hanem Jorge Santiesteban ezredes, a rendőrség hírszerzésének vezetője és helyettese, Walter Andrade százados bérelte fel Rózsa Flores Eduardót.
Gyors igazságszolgáltatást és kemény büntetést kért a bolíviai alelnök a Tóásó Előd és társai ellen folyó perben.
Turistapernek nevezte Tóásó Előd bolíviai tárgyalását a férfi nővére, Dénes Edit a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorában.
Állítólag az volt a céljuk, hogy csapdát állítsanak a jobboldali ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz tartomány politikai és üzleti vezetőinek és leszámoljanak velük. Az említett források szerint nem tudni, hogy Rózsa Flores tudott-e a cselszövésről vagy elhitte, hogy tényleg szülőföldjét, Santa Cruzt segíti tevékenységével.
A televíziós újságíró rákérdezett, hogy Andrade miért nincs a gyanúsítottak között, hiszen egyes források szerint sikerült beépülnie a Rózsa Flores Eduardo vezette csoportba. Az ügyész válasza az volt: azért, mert nincsenek arra utaló jelek, miszerint a tiszt belekeveredett volna az ügybe. A riporter erre felmutatott egy fényképet, amelyen Andrade és Rózsa együtt látható egy grillpartin. Sosa erre azt válaszolta, hogy „hivatalosan nincs meg” a fénykép.
Az ügyész arra sem adott magyarázatot, hogy miért nem működtek a szálloda biztonsági kamerái azon az éjszakán, amikor 2009. április 16-án kommandósok megrohanták Santa Cruzban a Las Americas Hotelt és megölték a bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert.
A kamerák felvételeinek hiányában nem lehet tudni, pontosan mi történt, és sokan arra gyanakszanak, hogy az egész „terrorista összeesküvést” a bolíviai titkosszolgálat rendezte meg, hogy ennek révén leszámoljon a baloldali rendszer politikai ellenfeleivel. A megrendezettség gyanúját erősítik a televízió szerint a per folyamán tapasztalt szabálytalanságok is, amelyek az érdeklődőkben azt a benyomást keltik, hogy az egész vádat az összeomlás fenyegeti.(MTI)