A felmérések szerint Rafael Correa a megkérdezettek körében 62 százalékos támogatással bír, messze lekörözve ezzel vetélytársa, Guillermo Lasso 9 százalékos népszerűségi mutatóját.
Rafael Correa hatalma csúcsán van, és a körülmények pedig nem változtak lényegesen. Az új politikai formációk ellenzéki jelöltjei nem tudtak átfogó javaslatokkal előállni, így nem nyújtanak vonzó alternatívát az ország polgárai számára.
Az érvényes szavazatok legalább felét meg kell szereznie Correanak ahhoz, hogy a második fordulóban ne kelljen indulnia. Lasso mellett indul még a választásokon a volt elnök Lucio Gutierrez és Alberto Acosta, Correa korábbi szövetségese.
A fölényes vezetés ellenére Correának komoly kampányt kellett folytatnia, mivel sok régi támogatója túlságosan Kína-barát politikája miatt szembe fordult vele. Azt vetik a szemére, hogy a megújuló energiák támogatása helyett a fosszilis források felé fordult, valamint cserbenhagyta az őslakos indiánokat is. Mindezek ellenére 2006-os megválasztása óta soha nem látott stabilitást teremtett a dél-amerikai országban a baloldali államfő, amelynek egyik alapja a magas olajárak voltak, így sikerült csökkenteni a munkanélküliséget és a szegénység mértékét.
Ecuador emellett komoly nemzetközi elismertséget is szerzett azzal, hogy alkotmányba foglalta a fogyatékosok jogait, valamint a magasabb szintre emelte a természetvédelmet is. Sokan mindezek alapján a politikust Hugo Chavez potenciális utódjának – de legalább szoros szövetségesének – tartják a térségben, azonban nem lehet összehasonlítani Correát a venezuelai vezetővel, mivel nem tudta fenntartani a baloldal egységét. Ezt jól bizonyítja, hogy mostani választáson két kihívója is egykori szövetségesei közül érkezett. (latimo)