De vannak, akik a carneval szót a “carrus navalis”-ra vezethetik vissza, ami hajókocsit jelent. Ezt a Dionüszosz ünnepekkel hozták kapcsolatba, hiszen az istenség ünnepein a főszereplőt egy hajó formájú kocsin húzták végig a városon, mint a termékenység, s bőség szimbólumát. A többség azonban a húshagyó kedd meghatározás mellett áll – de a nyelvi forgataggal a karnevál mit sem törődik, szerencsére: csak forog, zenél, szinte lángol és ünnepel.
Az első lejegyzett Riói Karnevált 1723-ban tartották a portugál bevándorlók. Először az ő ünnepük volt és az akkori hagyományoknak megfelelően álruhát, vagy álarcot öltöttek, aztán megöntözték egymást vízzel, sárral, liszttel és hasonlókkal. Rio első jelmezbálját 1840-ben szervezték, és a jelmezbál nemsokára átvette a csintalan szórakozás helyét.
Egy kis ízelítő 1942-ből: nyoma sincs az Európában dúló II. világháborúnak. Ekkor zajlott a Csatorna-futam: ennek során a Brestben tartózkodott német hajóhad egységei a La- Manche csatornán áttörtek, és eljutottak a hazai kikötőkbe.
{youtube}p5E8i6RXGMA{/youtube}
Nagyjából egy évtized múlva már lovak által vontatott kocsikon vonultak fel a zenekarok, és 1855-ben már lélegzetelállító jelmezeket vonultattak fel akik tehették. 1917-től a szamba zenéje lett a karnevál aláfestő zenéje és 1928-ban változott a jelmezes mulatság a szambaiskolák versenyévé.
A Riói karnevál nem véletlenül a világ egyik legnagyobb látványossága. A karnevál aranykora az 1930-50-es évekre tehető. Több mint 140 évet kellett (1984-ig) várni ahhoz, hogy a mai riói karnevál külsősége, kerete kialakuljon: ekkor hozták létre a Passarela do Sambát. Ez a lakóházakkal határolt hosszan elhúzódó sétányt, amelyen a szambaiskolák vonulnak végig.
A karnevál 1955-ben:
{youtube}Xmmel1WrXXE{/youtube}
A parádé öt teljes napon át tart. A karnevál két fontos helyszínen zajlik: az utcán azaz a a “Sambadron”-on amely 60-70.000 néző befogadására képes,a másik helyszín a Sambadrome stadion amit külön ennek a rendezvénynek építettek. Az építmény 1700 méter hosszú és kürülbelül 60 ezer nézőnek biztosít helyet. A verseny kifejeteten izgalmasnak és fórró hangulatúnak mondható mert több mint 14 szambaiskola elkápráztató, erotikával megfűszerzett produkcióit csodálhatjuk meg.
Minden szambaiskola évente egy adott témát választ és annak megfelelően dekorál mindent a kocsiktól a fellépők jelmezéig. Ugyanez a téma határozza meg a táncokat és minden egyéb összetevőt is. A hagyományok szerint a kosztümöket, blúzokat minden egyes viselőnek meg kell vásárolnia, és ezért a néhány óra tündöklésért sokan egész évben keményen dolgoznak és spórolnak.
Iskolánként nagyjából 3-5000 résztvevő vonul fel, a parádé napi 10-12 órán át tart. A bírák évtizedek óta meghatározott kritériumok alapján pontozzák a résztvevőket, melyek közül a legfontosabb az ütősök és a táncosok közötti harmónia, valamint a valódi tánctudás és az utolsó a sorban a jelmezek kiválósága.
S egy mai, 2013-as testkultúra-látványosság:
{youtube} C5tqSZ0qgVk{/youtube}