Sergio Álvarez író 35 halott című új művéről és a szegényekkel szembeni rasszizmusról

Madrid, Spanyolország – Kolumbában évtizedek óta folyik az öldöklés, de csak most írnak először azokról, akik áldozatául estek ennek az esztelen pusztításnak, rossz időpontban születtek, rosszkor mentek át az utcán vagy rossz helyen laktak.

Negyven év öldöklése egy irodalmi műben: Sergio Álvarez kolumbiai  író most megjelent könyve mintegy 500 oldalon emocionális hangokat megütve ismerteti azokat a sorsokat, akik a közvélemény számára pusztán számokká váltak. Öt halott, tíz halott, sok halott – mondja az író: eddig senki sem vette a fáradtságot, hogy a számok mögé nézzen. Ezért is nevezi kötetét 35 halott-nak.
A jelenleg Madridban élő író a könyve kapcsán elmondta: Kolumbiában nem szokás azokról írni, akik ,,ott lent élnek” – a helyi irodalom csak a társadalom felső rétegeinek a történetét örökíti meg. Létezik egy bizonyos rasszizmus a szegényekkel szemben. Nem véletlen, hiszen az írók többsége a jómódúbb rétegekből kerül ki és kevésbé ismeri a szegénynegyedeket. Azok az írók viszont, akik szegény családokból jutottak el az irodalomíg, igyekeznek nem emlékezni a múltra. Kolumbiában ugyanis nagyon nem jó dolog szegény sorból származni – az ilyen írókat nem igazán fogadja be a társadalom – mondja Sergio Álvarez.
Az El País spanyol lapban megjelent interjúban az író kitér arra is, hogy Kolumbiában – Mexikóval ellentétben, ahol a drogháború bekerült az irodalomba is – nem született irodalma a gerillaharcnak, az országot évtizedek óta sujtó belső háborúnak. Ez a most megjelent könyv – 35 halott (35 muertos) – ezt a hiányt pótolja: negven év öldöklését kíséri végig az áldozatok szemszögéből. (elpaís)

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez