Negyven év öldöklése egy irodalmi műben: Sergio Álvarez kolumbiai író most megjelent könyve mintegy 500 oldalon emocionális hangokat megütve ismerteti azokat a sorsokat, akik a közvélemény számára pusztán számokká váltak. Öt halott, tíz halott, sok halott – mondja az író: eddig senki sem vette a fáradtságot, hogy a számok mögé nézzen. Ezért is nevezi kötetét 35 halott-nak.
A jelenleg Madridban élő író a könyve kapcsán elmondta: Kolumbiában nem szokás azokról írni, akik ,,ott lent élnek” – a helyi irodalom csak a társadalom felső rétegeinek a történetét örökíti meg. Létezik egy bizonyos rasszizmus a szegényekkel szemben. Nem véletlen, hiszen az írók többsége a jómódúbb rétegekből kerül ki és kevésbé ismeri a szegénynegyedeket. Azok az írók viszont, akik szegény családokból jutottak el az irodalomíg, igyekeznek nem emlékezni a múltra. Kolumbiában ugyanis nagyon nem jó dolog szegény sorból származni – az ilyen írókat nem igazán fogadja be a társadalom – mondja Sergio Álvarez.
Az El País spanyol lapban megjelent interjúban az író kitér arra is, hogy Kolumbiában – Mexikóval ellentétben, ahol a drogháború bekerült az irodalomba is – nem született irodalma a gerillaharcnak, az országot évtizedek óta sujtó belső háborúnak. Ez a most megjelent könyv – 35 halott (35 muertos) – ezt a hiányt pótolja: negven év öldöklését kíséri végig az áldozatok szemszögéből. (elpaís)