A San Miguel-i anyák és a mezei iskola (1. rész)

Paraguay – 1990-ben a paraguayi San Miguel apró színes faházainak lakói, mandiókaföldjeinek megművelői, az exportmarhák tenyésztői és azok szolgálói az ország többi részétől teljesen elszigetelve éltek, úgy, ahogy apáik és azok apái, és ahogy a nagyapák apái tették. San Miguel még csak nem is falu, a helyi közigazgatás is csupán compañíának, azaz társulásnak hívja a termőföldek és erdőfoltok között megbúvó apró közösséget.

 

Innen aztán nem vezet út igazából sehova sem, az is nagy eredmény volt, hogy egyáltalán egy földutat járhatóvá tettek, így legalább az összeköti San Miguelt Uniónnal a körzet székhelyével. A kátyús földúton jó harminc percet lehet zötykölődni, mire San Miguelbe érsz. Esőben a “camino” járhatatlan, mert a hidat rendszeresen elmossa egy patak.

A több generáció óta San Miguelben gazdálkodó közösség életét azonban a termőföld bekerítések és az intenzív mezőgazdaság okozta környezetszennyezés fenekestül felforgatta – elapadt az ivóvíz mivel a természetes forrásokat a műtrágyák mérgezték. Víz hiányában a gyerekek a parazitafertőzésektől szenvedtek, lesoványodtak, bőrükön mindenféle sebekkel és karikás szemekkel meredtek a semmibe. Több ilyen faluban jártunk, ahol a 4-5 éves gyerekek egy megtört hetvenéves tekintetével néznek rád.

14-15 évesen kevés más alternatíva állt a helyi fiatalság előtt, mint Asunción valamelyik nyomornegyedében kikötni. Ez pedig egyenlő a bűnözés, a prostitúció és a kábítószer világával, de még a legjobb esetben is csak totális kizsákmányolás és jogfosztottság jutott osztályrészül a spanyolul alig tudó, analfabéta gyerekeknek. A felnőtteknek sem volt jobb a helyzetük. Nem volt munkájuk – az iparosított mezőgazdaságban az exportra termelt gyapot- és szójaföldeken alig volt szükség a napszámosra – így egy egész generáció lelkileg megnyomorított alkoholista férfi nevelődött ki a környéken. Pár év alatt a környezetével az idáig harmonikusan együtt élő büszke paraszt a saját földjén lett koldus.

 

par_mezei_suli2A közösség a kilencvenes évek derekára valószínűleg felszámolta volna magát, ám szerencsére a józan paraszti ész az utolsó pillanatban mentette meg a települést. A San Miguel-i anyák, látván közösségük siralmas helyzetét bizottságba tömörülve próbáltak megoldást keresni gondjaikra, míg valljuk be, a férfiak jó része, és tiszetelet a kevés kivételnek a masszív lerészegedést választotta napi programjaként.

A lakosság esze, az Anyák Bizottsága előtt nyilvánvaló volt, hogy ivóvíz nélkül nincs jövője a telepnek. Ekkor létesített kapcsolatot a nőszervezet, a Comité de las Madres, az ACADEI parasztszervezettel. Az ACADEI kapcsolatrendszere révén a svájci Helvetia civil szervezet, valamint a Svájci Vöröskereszt közreműködésével fúrták az első artézi kutat. A szkeptikusok, földesurak és léhűtők minden kritikája ellenére a projekt átütő siker volt, mára San Miguelben még öntözésre is lehet használni a földből feltörő vizet.

Ám az ivóvíz nem minden. A jövőre nézve a fiatalságnak San Miguel még mindig nem tudott megfelelő alternatívával szolgálni. A modern mezőgazdaságnak nem volt már szüksége a parasztra, a paraszt fia pedig föld hiányában nem tanulta meg apjától a földművelés csínját-bínját, ily módon az egész létforma került veszélybe. (folyt.)

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez