A ház abban mégis különbözik a többi hasonló mezőgazdasági termelő házától, hogy az utóbbi években rendőri bódét helyeztek a bevezető út mellé, és egy sorompó került a házhoz vezető útra. Kerítés nincs.
Ebben a házban él feleségével, Lucía Topolansky szenátorral és Manuelával, az amputált lábú, fekete keverék kutyával. A mobilja – egy régi modell – a zsebében szólal meg, egy zsinórral van az övéhez kötve, hogy el ne veszítse, miközben a kertjében tesz-vesz. José Mujica olyan, mint megválasztása előtt volt: nem élvezem az államfői létet – mondja. S nem vagyok ,,szegény” – elégedett vagyok azzal, amim van. Nem használ twittert, nincs e-mailje és azt élvezi, ha virágaival foglalkozhat. Semmi sem mutatja, hogy egy országot irányít. Fizetésének 90 százalékát jótékonysági célokra adományozza és a legutóbbi vagyonbevallás szerint 200 ezer amerikai dollár értékű vagyonnal bír. Ebben van a háza, két öreg bogárhátú VW és három traktor. Ezt az életstílust felkapta a világsajtó, ezért a ,,világ legszegényebb elnökének” nevezték.
Ez az ember mégis annak az országnak az élén áll, amely egymás után fogadja el a világ legfelvilágosultabb törvényeit: engedélyezi az abortuszt, legalizálja a marihuánát és most éppen a homo-házasság van a parlament asztalán.
Pepe, ahogyan sokan nevezik, egyáltalán nem újonc vagy kívülálló a politikai életben. Mint mondja, akkor hagyja abba a politizálást, ha lábbal kifelé távozik a lakásából (vagyis ha holtan viszik ki onnan).
Fiatal kora óta párttag, a Tupamaro mozgalom egyik alapítója: a városi gerillaszervezet a hatvanas és hetvenes években városi támadásairól, emberrablásokról és kivégzésekről volt ismert. A kubai forradalom és a marxizmus hatása alatt állt.
Mujica több sérülést szerzett a városi harcokban és összesen 14 évet töltött börtönben. Az ország történetének legnagyobb börtönszökési akciójában vett részt, majd lésőbb elkapták és újra megszökött. Hét évet töltött szigorított fogságban, ahol egyetlen könyvet sem olvasott – ezek voltak a legkeményebb évek. 1985-ben amnesztíával szabadult és tíz évvel később képviselő lett, majd szenátor, 2005-ben mezőgazdasági miniszter. 2009-ben a szavazatok 53 százalékával lett államfő.
Azt mondják, népszerűsége csökken, mert a módosabb rétegek nem szeretik az életformáját, nem szeretik beszédmodorát. A most 77 éves Mujica szerint a helyzet az, hogy aki ma jobban él, az holnap többet is akar – s ez nem mindig egyszerű. Az országban 3,3 millió lakos él, abből 860 ezer élt mélyszegénységben – ők hét év alatt elhagyták ezt az állapotot.
– Nem érdekelnek a kritikák, mondja, majd hozzá teszi: úgy kormányzom, ahogy nekem tetszik. ,,Végülis egész életemben csak bíráltak” – mondja. (BBC)
Vendégségben az elnöknél:
{youtube}W5WvGubuLXo{/youtube}