A kötet a nigériai eredetű jorubák és törzsi vallásuk útját, átalakulását mutatja be a korabeli rabszolga-kereskedelem egyik központjában, Kubában. Áttekintést nyújt a santería mai arculatáról, rítusairól, gazdag mitológiájáról.
Mint a könyv ismertetője rámutat: az Újvilág felfedezése új korszakot nyitott három kontinens – Európa, Afrika, Amerika – történetében. A tengeren túli gyarmati mezőgazdaság megszilárdítása új munkaerő alkalmazását tette szükségessé: a fekete rabszolgáét.
A 16. században megindul a rabszolga-kereskedelem Afrika és Amerika között, s szinte zavartalanul folyt a 19. század derekáig. A fekete rabszolgák megjelenése nem pusztán gazdasági-társadalmi hatással járt, hanem új színfolttal gazdagította az Újvilág etnikai és kulturális arculatát. A különböző afrikai törzsi hagyományok, valamint az európai eredetű keresztény kultúrák keveredésével sajátos kreol-mulatt kultúrák alakultak ki. A fekete rabszolgák szellemi kulturális örökségéből elsősorban vallási képzeteik éltek tovább évszázadokon át. Hatásuk lemérhető a ma is jelentős tömegeket mozgósító afroamerikai vallási kultuszokban, a kreol tánc-, zene- és képzőművészetben, a latin-amerikai irodalomban.
A kötet a nigériai eredetű jorubák és törzsi vallásuk útját, átalakulását mutatja be a korabeli rabszolga-kereskedelem egyik központjában, Kubában. Áttekintést nyújt a santería mai arculatáról, ritusairól, gazdag mitológiájáról. (latimoport)