A volt államfő az uruguayi PIT-CNT szakszervezeti tömörüléssel, az ONAJPU, FUVCAM és a baloldali Frente Amplio politikusaival folytatott tárgyalásokat. Az uruguayi tárgyalófél abbéli meggyőződését fejezte ki, hogy a jelenlegi paraguayi politikai krízis fő kiváltója a strukturális reformokkal szembehelyezkedő, elavult és igazságtalan történelmi privilégiumaihoz foggal-körömmel ragaszkodó, latin-amerikai viszonylatban is a legfanatikusabb hagyományos oligarchia és jobboldal.
Lugo kifejtette, hogy a paraguayi gazdaság 15,3%-os növekedéséből származó bevételek nem igazságosan és társadalmi szempontból hasznosan oszlottak el az országban. „Az elmúlt négy év alatt sajnos kesztyűs kézzel bántunk a társadalmi elosztórendszerrel, és hagytuk, hogy a fejlődés ugyanazt az 500-1000 nagyvállalkozót gazdagítsa továbbra is, akik évtizedek óta a markukban tartják a paraguayi gazdaságot.”
Kétségtelen, hogy kormányzása alatt Paraguay volt Latin-Amerika legdinamikusabban fejlődő országa, köszönhetően az infrastruktúra fejlesztéseknek, az épitőipari beruházásoknak és a kedvező agrárexport-feltételeknek.
Fernando Lugo 2008-ban lépett kormányra, regnálása alatt egy sor vitathatatlan reformot vezetett be, amelyekkel azonban politikai értelemben fejjel ment a falnak. Keresztülvitte az ingyenes orvosi alapellátás programját, illetve megszavaztatott egy fokozatosan bevezetendő adóreformot, amivel nem kevés ellenséget szerzett magának.
Politikai ellenfeleinek szemében a kezdetektől fogva tüske volt a baloldali politikus, akit idén június 23-án parlamenti puccsal távolítottak el a hatalomból, 9 hónappal mandátuma lejárta előtt.