Ernesto Cardenal, a költő, a lázadó teológus, a nicaraguai irodalom fenegyereke

Madrid – Ernesto Cardenal nicaraguai költőnek ítélték oda az idei Sofia Királyné Iberoamerikai Költészeti Díjat (Premio Reina Sofía de Poesía Iberoamericana) és az azzal járó 42 ezer eurót.

A spanyol nyelvű költészet kiváló művelőinek járó idei díj egy spanyol költőt illetett volna meg, hiszen az elismerés íratlan szabálya szerint egyik évben egy spanyol, másik évben egy latin-amerikai költőnek ítélik oda a magas rangú irodalmi elismerést. Tavaly a kubai Fina García Marruz kapta a díjat, de a zsűri szerint nem hiányozhat a kitüntetettek sorából az idén 87 éves Ernesto Cardenal sem. A latin-amerikai költészet egyik világszerte elismert alakja és a klasszikus világirodalom egyik kiváló spanyol fordítója. Cardenal, aki korábban már megkapta a Pablo Neruda Ibéroamerikai Költészeti Díjat is, katolikus teológus és a felszabadítás teológiájának a híve.

 

A lázadó teológus pap

Anastasio Somoza diktátor 1979. júliusi  bukása után a költő és pap Ernesto Cardenal a sandinista forradalmi Nicaragua kulturális minisztere lett. Az 1980-ban a Német Könyvkereskedelem Békedíjával tüntették ki. Még ma is baszk sapkájáról, paraszti ingéről és szandáljáról ismerhetni fel, január 20-án töltötte be 87. életévét.
Cardenal gazdag családban született a nagy Nicaragua-tó partján fekvő Granadában.
Jezsuita kollégiumban kezdte tanulmányait, majd később Mexikóban, az Egyesült Államokban és Kolumbiában filozófiát, irodalom-történetet és teológiát tanult. 1957-ben Amerikában belépett egy kolostorba, pappá 1965-ben szentelték Managuában.

A Nicaragua-tó egyik szigetén 1966-ban őskeresztény mintára szervezett közösséget hozott létre, 1970-ben pedig első ízben látogatott Kubára és több hónapos ott tartózkodásáról megjelentette “Kubai Napló” című írását. Annak ellenére, hogy 1994-ben szakított a szandinistákkal, a kommunisták iránti rokonszenve mindmáig nem szűnt meg. II. János Pál pápa 1983 évi managuai látogatása során a szandinistákkal rokonszenvezők megzavarták a katolikus egyházfő szentbeszédét, aki emiatt nyilvánosan megrótta Cardenalt. 1985-ben azután a Vatikán felfüggesztette papi tevékenységét. Politikai befolyással soha nem rendelkezett a szandinisták táborában, gyakori külföldi útjai során azonban támogatókat szerzett hazájának és munkásságának.

Cardenal írásai nagy vihart kavarnak, különösen A forradalom szívében című emlékiratainak három kötete. Jelenleg Managuában galériát tart fenn, amelyben megvételre kínálja saját plasztikáit is. (yahoo)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez