Fekete Sereg – a fiatalok önként segítenek

A 30 fiatal részvételével eredetileg a Művészetek Völgye kulturális programsorozat vetélkedőjére alakított csapat egyesületi formába tömörülve számos területen látott hozzá a sokoldalú önkéntes tevékenységéhez. 1998-óta „Teleház” működik a művelődési házban, EU- és Médiasarokkal, saját újságot indítottak, és a helyi kábeltelevízión képújságot működtetnek. Integrált Speciális Öttusajátékot szerveznek az ép és fogyatékkal élő fiatalok integrációjának elősegítésére, valamint több regionális és nemzetközi roma integrációs program szervezői és lebonyolítói.

 

Az 2004-ben lépett ki a nemzetközi porondra, a külföldi önkéntes szervezetekkel fenntartott kapcsolatok eredményeként bekapcsolódtak az Euromed és az Európai Önkéntes Szolgálat projektekbe. 012-re négy kontinensre küld és fogad önkénteseket az Európai Önkéntes Szolgálat projekt keretein belül.
A nagyvázsonyi egyesület igen tevékeny szervezője a helyi ifjúsági életnek, kontinenseken átívelő partnerségi programjaik pedig egy elkötelezett, kreatív szervezőgárda munkáját és kapcsolatteremtő képességét dicséri.
A nemzetközi önkéntes munka szervezésénél – mint Kandikó Rita a szervezet vezetője elmondta – a sikeres személyes kapcsolatokra építenek, a korábbi programok során szerzett tapasztalatok és kapcsolatrendszer szolgál a további együttműködés alapjául.
2011-ben indult Szenegálba az egyesület 40. önkéntese, a Fekete Sereg küldöttei megfordultak többek között Palermóban, Nepálban, Indiában, Guatemalában, valamint Argentínában, és 2011-től a paraguayi Puente Sur civil szervezettel indítanak önkéntes programot, amelyben fogadó szervezetként is részt vesznek.
A nemzetközi önkéntes munka társadalmi problémák igen széles skálájával foglalkozik: Indiában az egyesület a kaszton kívüliek életkörülményeinek javításán fáradozik, Szenegálban hontalan fiatalokat segít, Nepálban pedig fogyatékkal élő gyermekek iskolájában tevékenykednek, míg Argentínában önkéntesük egy árvaházban segít.
A közös célok és eszközök mellett a civil szervezetek önkéntesei a társadalmi elkötelezettség teljesen új formáival ismerkedhetnek meg. A szolgálat során az önkéntes úti-, szállás- és fenntartási költségeit jellemzően a projekt finanszírozza, míg munkájáért anyagi ellenszolgáltatásban nem részesül. Az önkéntes olyan hosszú távú, több hónapos programban vehet részt, amely során lehetősége nyílik a fogadó közösség társadalmi és kulturális viszonyainak feltérképezésére, megértésére és nem utolsósorban befogadására, valamint lehetőség nyílik egy aktív közösségi társadalomszemlélet kialakítására. Az tapasztalatok és ismeretségek, mind az önkéntest, mind a befogadó közösséget új perspektívákkal segíti a téves előítéletek és káros társadalmai beidegződések felszámolása terén.
Mivel az önkéntes munka a piaci viszonyokon kívüli társadalmi szolgáltatást és munkavégzést feltételez, a szociális problémák egy olyan szegmensét érinti, mellyel az állami és piaci szereplők nem vagy csak alig foglalkoznak, a civil szervezetek és az önkéntesek által végzett munka nagyban hozzájárul a fogadó közösség életkörülményeinek javításához és a társadalmi periférián mozgó csoportok integrációjához. (Hardy Márton)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez