Az ENSZ is vizsgálta a kolumbiai szakszervezetek vezetőinek haláleseteit

A szakszervezeti aktivisták ellen elkövetett bűntettek 94 százaléka büntetlen marad Kolumbiában – ezt állapította meg az ENSZ fejlesztési programja (PNUD) miután megállapította egy célzott vizsgálat során, hogy a dél-amerikai országban 1984 óta 2800 szakszervezeti aktivistát öltek meg. Gyilkosaik viszont nem kerülnek bíróság elé, mivel komoly intézkedések nem is születnek kézre kerítésükre.

Az említett időszakban a gyilkosságok mellett 216 személy tűnt el, 83 esetben bizonyítottan megkínoztak valakit és 163 szakszervezeti vezetőt raboltak el. A ,,Megismerni a múltat, felépíteni a jövőt” elnevezésű dokumentum elkészítésében az ENSZ igénybe vette a kolumbiai kormány, a szakszervezetek és a cégek segítségét is. Azt is megállították, hogy 2003 óta kevesebb gyilkosság történt, ezzel egy időben azonban megnőtt azon esetek száma, amikor szakszervezeti vezetőket fenyegettek meg.
A gyilkosságok mindössze 22 százalékánál tudják megállapítani, ki a gyanúsított vagy milyen körök jöhetnek szóba az elkövetők között. Eszerint az esetek 14,9 százalékában a jobboldali félkatonai szervezetek az elkövetők, az 5,04 százalékban a baloldali gerillák, 1,69 százalékban pedig az államapparátus ügynökei.
A dokumentum javasolja a kolumbiai államnak, hogy milyen intézkedéseket tegyen a szakszervezetek aktivistáinak védelmében. A tanulmányt egy ünnepélyes esemény keretében adják át szerdán Bogotában a kolumbiai alelnöknek, aki úgy kezdte politikai pályafutását, hogy szakszervezeti aktivista volt.
A szakszervezeti vezetők ellen elkövetett bűntettek miatt – mint arról hírt adtunk – jelenleg aktivisták egy csoportja folytat éhségsztrájkot a bogotái Bolivar téren.
A Coca Cola alkalmazottai arra hívják fel a figyelmet, hogy a munkások fenyegetéseknek, gyilkosságoknak, merényleteknek vannak kitéve. A Coca Cola és a Nestlé kriminalizálja, vagyis bűnözőknek nyilvánítja a szakszervezeti jogokért kiállókat és kiszolgáltatja őket a félkatonai szervezetek gyilkosságainak. 

A szakszervezeti aktivisták élete sok országban volt tavaly is veszélyben: a legtöbb szakszervezeti vezetőt Kolumbiában gyilkolták meg – 49-et -, húsz másik társukat pedig megkísérelték megölni, de az elkövetők nem jártak sikerrel. Guatemalában tíz szakszervezeti vezetőt gyilkoltak meg. A többiek Bangladesben, Brazíliában, Salvadorban, Hondurasban, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken, Szváziföldön és Ugandában vesztették életüket. Iránban egy szakszervezeti aktivistaként is tevékenykedő tanárt akasztottak fel az igazságszolgáltatás alapvető normáit is sértő per után – irja a magyar Liga szakszervezetek honlapja.(latimo/BBC)

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez