Cselédeknek, kertészeknek tilos! – vita a modern rabszolgaságról

Cselédlányoknak és kertészeknek, háztartási alkalmazottaknak és kétkezi munkásoknak tilos! Santiago de Chile egyik úgynevezett jó kerületének egyrészéről kitiltották a háztartási alkalmazottakat, máshol pedig bevezették  számukra  a kötelező egyenruhát.

 

Ez jól megkülönbözteti őket a többiektől, legyenek az utcán, a sportklubokban a ház urával vagy úrnőjével vagy esetleg egy elegáns épületben. Utóbbiakban gyakran külön liftet építenek a házimunkát végző személyzet számára, akik aztán kizárólag csak abban közlekedhetnek.
A társadalmi elkülönítésnek magas foka – mint mondják – jellemző a chilei társadalomra, de a kötelező megkülönböztető egyenruha viselésének a javaslata mégis kiütötte a biztosítékokat. Az országban széles vita indult arról, hogy a gazdaságilag jól teljesítő országban miért él még mindig ilyen mélyen az emberekben a rabszolgatartás szemlélete. A chilei nagypolgári körökben ugyanis általános az egy-két vagy esetleg több „nana” alkalmazása. A szegény rétegekből érkező cselédlány gyakran a munkaadójának szenteli az életét, nem megy férjhez, nincsenek külső kapcsolatai és egy életen át a család szolgálatában él. S ehhez még gyakran az igazi cselédsorsnak az egyéb kellemetlen vagy kegyetlen oldalait is kénytelen elviselni. Anyagi helyzete pedig soha nem engedi meg az önálló életet, hiszen bérének nagy részét természetben – élelem, ruha, lakhatás – kapja.
A nanák elkülönítésére hozott tehát rendeletet az elit Chicureo kerület, ahol a tehetősek laknak: bizonyos helyekről kitiltották a sétálgató cselédlányokat, máshol pedig a jó felismerhetőség érdekében egyenruha viselésére kötelezik őket. Az intézkedést egy tévéadásban maga az államfő is helyesnek tartotta, ami csak fokozta a társadalom felháborodását.
Carlos Livacic szociológus szerint ha szavakban sok minden változott is, a chilei társadalom legelül még mindig rendkívül szektás, szegregált és osztályszemléletű. Ezt a folyamatot csak erősíti az erősen szegregált oktatási rendszer és lakhatási szempontból is jól elkülönülnek a tehetősek és a kevésbé jómódúak.
Éppen ezért is volt reménykeltő a diákok mozgalma az oktatási rendszer megreformálásért: ez lehetne a kiinduló pontja annak, hogy a chilei társadalom szemlélete is megváltozzon, ne csak a gazdasági mutatókat sikerüljön magas, világszinvonalra hozni – vélte a szociológus. (BBC)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez