A hónap bora – Latin Amerikából

 

 

A HÓNAP BORA – Ezzel a címmel rövidesen indul új rovatunk, amelyben latin-amerikai országok egy-egy bora kerül bemutatásra és értékelésre.

 

 

 

 

A nemzetközi borvilágban egy ideje egyre komolyabb helyet foglalnak el az újvilági borhatalmak, amelyek között Argentína és Chile már a hagyományosan élvonalbeli európai bortermelő országoknak is számottevő versenytársa lett az exportpiacokon. E két ország az ültetvényi terület nagyságát és a megtermelt szőlő, illetve bor mennyiségét illetően is az első tíz között van, ráadásul az utóbbi öt év adatai mindezek tekintetében növekvő tendenciáról tanúskodnak. Mellettük figyelemre méltó Brazília fejlődése, amely 2010-ben már a világ első 15 szőlőtermelő országa közé került. Mexikó is ütemesen lépeget előre, miközben Uruguay megbízhatóan tartja pozíciójáta középmezőny második felében. A feltörekvő Peru és Bolívia eredményeire már oda kell figyelni, miközben új termelőként megjelent Venezuela is.
A statisztikai adatok alapján összeállított rangsorban elfoglalt jó helyezéseken túl azonban sokkal fontosabb, hogy ezekben az országokban szinte kivétel nélkül teret nyer a minőségi borkészítés, amelyet a szőlő mai kor igényeinek megfelelő telepítési és művelési gyakorlata, valamint a bor előállításának folyamatos korszerűsödése egyaránt biztosítanak. Ennek eredményeként az argentin és a chilei borok évről évre népszerűbbek lesznek a meghatározó borfogyasztó országokban, illetve a különlegességek iránt érdeklődő borbarátok részéről nő az érdeklődés a többi latin-amerikai ország borai iránt is.
A magyarországi borkultúra fejlődésének részeként az elmúlt évtizedben folyamatosan szélesedik az importált borok skálája, köztük a latin-amerikai országokból származóké is. Ezek ma már ott vannak a szupermarketek polcain csakúgy, mint a borszaküzletekben, és az egyszerűbb asztali borok ugyanúgy köztük vannak, mint a nemzetközi borversenyek és a külföldi szaksajtó által magasztalt csúcsborok.
Ezekről, illetve néhányszor csak külföldről beszerezhető különlegességekről is, ír majd Dr. Kosárka József, a Magyar Bor Akadémia rendes tagja, aki nemcsak a nemzetközi borversenyek bírálójaként szerzett, de több latin-amerikai országban gyűjtött ez irányú tapasztalatait is felhasználja. Diplomáciai pályafutása mellett ugyanis meglehetősen aktív, borral kapcsolatos tevékenységet is folytat, amelynek részeként több– itthon és külföldön – publikált szakcikket is jegyez.
(Fotó: A rovat gazdája és a chilei Aurelio Montes, a nevével jegyzett borászat tulajdonosa és vezetője.)
***

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez