Amikor a tapír az orrával megmozdította a természetes festékkel bekent gyümölcsdarabokat, azok nyomot hagytak a vásznon. A tapír festői vénáját kamatoztatta egy brazil zoológusnő, hogy felhívja a figyelmet : ha nem történik semmi, akkor az őserdők kertésze kihal és ezzel átalakulnak az erdők is.Az állatok eledelét különböző festékekkel kente be és rátette egy festővászonra. Amikor a tapír az orrával megmozdította a természetes festékkel bekent gyümölcsdarabokat, azok nyomot hagytak a vásznon.
Patricia Medicinek az ötletet az adta, hogy amerikai és európai zoológusok orangutánok és elefántok festményeit használják arra, hogy pénzt szerezzenek az állatok védelmére.
A tapírok képei igazi vándorkiállításon bejárták idén az Egyesült Államok állatkertjeit, más brazíliai állatok képeivel és a róluk készült fényképekkel egyetemben.
A tapír védelme az őserdők biológiai egyensúlyának védelmében is fontos: ezek az állatok fontos szerepet játszanak a növényi maguk elterítésében és mivel táplálékuk kiválasztásában is válogatnak, nem pusztítják az erdőt. Ugyanakkor a dél-amerikai kontinens legnagyobb emlőse – egy tapír 250–300 kilogrammot nyom és egy méternél magasabb – a többiekhez képest lassan szaporodik. A nemi érést 4 éves korban éri el, 15 hónapig vemhes és egyetlen egyedet hoz a világra. ha ezzel az egykével valami történik, akkor legközelebb két év múlva jöhet a következő kicsinye.
A tapír egyedül él, ha kettőt együtt látni, akkor az egy hím-nőstény a párzás idején vagy mama a kicsinyével.
Jelenleg tapír a dél-amerikai kontinens 11 országában él 23 különböző körzetben – többek között – Argentínában, Brazíliában, Bolíviában és Ecuador és Kolumbia amazonasi vidékén, valamint Venezuelában. (BBC)