Az orvosi kísérleteket és gyógyszerkísérleteket övező titoktartás tarthatatlansága akkor került napirendre, hogy kiderült: a 40-es években amerikai orvosok guatemalaiakat fertőztek meg és rajtuk kísérleteztek. A náci Németország gyakorlatára emlékeztető eset már a háború után történt, akkor, amikor bírósági eljárás során vizsgálták az egykori náci főbűnösök tetteit. Módszerük azonban – láthatóan – tovább élt.
Tudományos erkölcs. Ezen a néven jelent meg az elnöki dekrétumot alátámasztó jelentés, amely egy nemzetközi – amerikai, argentin, brazil és guatemalai – orvoscsoport munkája és amelynek célja, hogy a nyilvánosság bevonásával megelőzze a gyanútlan páciensek kísérleti alanyként való felhasználását. A guatemalai események kivizsgálása nyomán ugyanis felmerült, hogy a jelenlegi törvények nem nyújtanak megfelelő biztosítékot, sem pedig törvényi védelmet az ilyen esetek megelőzésére.
A bizottság a tudományos kísérletek teljes nyilvánosságát követeli, amely az egyedüli módszer a hasonló esetek megelőzésére. A kísérletekben résztvevő személyeket részletesebben és pontosabban tájékoztatni kell arról, mi történik velük, és létre kell hozni egy biztosítási rendszert arra az esetre, ha minden szándék ellenére károsodás érné őket.
Mint már írtunk róla, 1946 és 1948 között az Egyesült Államok Egészségügyi Szolgálata szexuális betegségekkel kísérletezett Guatemalában. Társadalom perifériájára került embereket (árvákat, foglyokat, prostituáltakat és szellemileg fogyatékosokat ) fertőztek meg és azt kutatták, hogy az akkor még újnak számító penicillin hogyan hat ezekre a vírusokra. Az eset 2010-ben egy történelmi kutatómunka nyomán került nyilvánosságra. /BBC/