Quintana Roo Mexikó délkeleti részén fekszik, és ehhez az államhoz tartozik Cancún is, a turisták által legkedveltebb mexikói üdülőhely. Ebben a mexikói államban nem engedélyezik az azonos neműek házasságát. De nem is tiltják. A törvény szövege itt ugyanis csak a házasulandó feleket említi, de arra nem tér ki, hogy egy nőről és egy férfiről van-e szó. Ezt a jogi hézagot használta ki a két pár és jogerősen összekötötte az életét.
Lázaro Cárdenas falut, ahol az esetek történtek, ráadásul az azonos neműek házassága ellen harcosan kiálló konzervatív Nemzeti Akciópárt (PAN) irányítja. Trinidad García polgármester asszony azzal védekezik a rá zúduló vádak ellen, hogy a pár minden jogi alapfeltételt teljesített, ami a törvényes házasság megkötéséhez kell. A törvény viszont nem tér ki a pár nemére – mondja. Ő pedig, mint a törvény megszemélyesítője, nem tehet mást, mint teljesíti a törvény betűszerinti rendelkezéseit. Ezzel az indokkal lett összeadva a pár, akiknek megjelenése okozott némi zavart az anyakönyvezető előtt, de túlléptek a problémán.
Mexikóvárosban 2007. óta engedélyezik az azonos neműek házasságát, de amikor erről döntött az ottani törvényhozás, a hírre a mexikói államok többsége szigorított és tiltott. Ott viszont, ahol hanyagul kezeték a törvény szövegét, most isszák a levét.
De van egy másik vélemény is: az azonos neműek párkacsolatát védő szervezetek ismerik a törvénykezésnek ezt a lazaságát, de eddig senki sem használta ki. Most viszont híre ment az esetnek. S van, aki ennek nagyon örül. A szállodák, üdülőhelyek a gyér forgalom miatt máris reagáltak a kérdésre: ki lehetne használni ezt a lehetőséget, és ezzel felpörgetni a forgalmat. Az azonos nemű párok egyébként is igényesebben, és nagyvonalúbban költenek, ami jól jöhet a haldokló vendéglátásnak. (BBC)