A Kubai Nemzetközi Filmművészeti Iskola növendékei világhírű alkotásokat ajándékoztak a moziszerető közönségnek. Ma ez az iskola segítségért kiált: nem áll az összeomlás szélén, de nagy szüksége lenne egy alapos felújításra, berendezései korszerűsítésére. ,,Ma már nem elég 35 miliméteres filmanyagon dolgozni, mások a követelmények” – mondják az oktatók és a diákok.
Az iskola 1986-os alapítása után hosszú éveken át ingyenesen képezte a növendékeit, ma pénzt kér a képzésért – de messze nem annyit, mint amennyibe a diploma megszerzése kerül. Az oktatás nincs veszélyben, a mintegy 300 rendszeres oktató professzor – akik többek között az Egyesült Államokból, Franciaországból, Nagy-Britanniából, Ausztráliából, Indiából érkeznek – megérkezik és megtartja előadásait. Ugyanakkor az infrastruktúra már egy ideje erősen felújítás után kiált.
A diákok 15 ezer euróért szerezhetnek diplomát a havannai intézményben – ez az összeg magában foglalja a 3 éves képzést, a szállást és az ellátást. A képzés 55 ezer euróba kerül. A hiányzó összeget a világ mintegy 40 filmes műhelyének támogatása és a kubai kormány biztosítja az intézmény számára. Ennek ellenére az iskola kénytelen újabb támogatásért folyamodni, bár mint az igazgató, Rafael Rosal elmondja, nem szívesen teszi. A tandíj ugyanis kizárja az oktatásból a kevésbé tehetőseket és talán zseniális művészek kallódnak el. Egyes kormányok – Venezuela, Bolívia, Brazília és a Dominikai Köztársaság – ösztöndíjat biztosítanak a hallgatóiknak és ez örvendetes a mai világban. Az iskola tehát reméli, hogy a magas szintű filmművészeti oktatás túléli ezeket a nehéz időket, és megtalálják a megfelelő forrásokat a továbblépésre. (BBC)