Kődobálás Santiagóban: tüntettek a diákok

A chilei diákok ezrei tiltakoztak csütörtökön a korábban már meghirdetett, immár 42. akciónapon Santiago de Chile különböző pontjain, hogy az oktatási reform számukra kedvezőtlen intézkedéseire felhívják a kormány figyelmét. Már korán reggel megindult a diákok egy csoportja az Alameda sugárúton, de rögtön szembe találták magukkal a rendőrséggel, amely szétkergette a csoportot.

 

A központi pályaudvarnál, Santiago keleti részén egy másik csoport gyülekezett, akik kövekkel és botokkal fogadták a rendőröket. A biztonsági erők és a diákok között ezután kődobálózás kezdődött, majd botokkal estek egymásnak. Az órákon át tartó összecsapás számos diák letartóztatásával végződött, bár az őrizetbe vettek pontos számáról  hivatalosan nem közöltek semmit.
A diákok vezetői remélik, hogy felhívásuknak eleget téve a tüntetések átterjednek más városokra és a dél-amerikai kontinens más országaira is, ahol a diákok hasonló problémákkal küzdenek.
A diákok ingyenes és minőségi oktatást követelnek, mivel szerintük a chilei rendszer az egyik “leginkább szegragált a világon”. Augusto Pinochet (1973-1990) egyesek által dicsért reformjai a diákok jelentős részét kizárják az oktatási rendszerből – mondják. A tanulók mindössze 40 százalékának van lehetősége az ingyenes oktatási rendszerbe belépni. Az ingyenesség  azonban az egyetemi oktatás szintjén nem létezik.
A kormány 7,5 százalékkal szándékozik emelni az oktatásra szánt költségvetési hányadot 2012-ben, a diákok és tanáraik szerint azonban ez nem változtat a jelenlegi helyzeten és azt követelik, hogy a parlament elé egy másik javaslat kerüljön, amely a valós problémákra kínálna megoldást.(infolatam)

 

 

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez