Összesen 5.000 méter színes szalagot akartak szétosztani a minszki járókelőknek, hogy azután látható helyen viseljék is azokat. A hímzett népviseletekből eredő piros-fehér minta a már húsz éve uralkodó Alekszandr Lukasenkóval szembeni ellenállás jelképe. A „Belorusz szalag” elnevezésű kampányt lelkesen fogadták az internetezők, akik közül sokan posztolták a szalagot viselő képeiket.
Az akciót a belorusz kultúrát támogató ART-Estate nonprofit csoport szervezte, akik Ukrajnából vették az ötletet. Ott ugyanis a Kijev pártiak sárga-kék, az oroszbarátok pedig a narancssárga-fekete Szent György szalagot viselik, politikai véleményüket fejezve ki ezzel.
A Nyugat és Moszkva között óvatosan libikókázó Lukasenko már korábban jelezte, mennyire idegenkedik a szalagos önkifejezéstől. Sőt idén májusban, a Belorusz Győzelem napján betiltotta a Szent György szalag nyilvános viselését. Novemberben pedig az ukrán Okean Elzy koncertjére igyekvőket piszkálta a minszki rendőrség a sárga-kék színösszeállítások miatt.
Ezek után már egyáltalán nem tűnik ártalmatlannak a piros-fehér szalagok osztogatása, aminek viselését már évek óta betiltották Beloruszban.
A piros-fehér minta először 1918-1919 között kapott jelentős szerepet, amikor a független Belorusz Népköztársaság lobogóját díszítette. Bár a posztszovjet zászlón is rajta van, manapság inkább a belorusz nyelvet és kultúrát háttérbeszorító Lukasenko ellenzéke használja szimbólumként.
Kép: Europress/AFP