Megvitatni van mit bőven. Itt van mindjárt a Mistral tipusú francia hadihajók ügye. Két ilyen hadihajóról kötött szerződést Franciaország és Oroszország, de Párizs leállította a szállítást a szankciókra hivatkozva. A Vlagyivosztok nevű hadihajó így előre nem erősíti az orosz flottát, melynek fekete-tengeri központja a Krímben, Szevasztopol ban van. A Krímet Oroszország magához csatolta egy népszavazást követően, de ezt senki nem ismerte el a nyugati hatalmak közül. Oroszországot szankciókkal sújtották. Franciaország ennek ellenére végképp nem fújta le a szállítást, mert fontosnak tartja a kapcsolatokat Moszkvával.
A szélsőjobboldali francia Nemzeti Párt nemrég megtartott kongresszusán a moszkvai Duma alelnöke arról beszélt, hogy Oroszország és Franciaország két világháborúban is szövetséges volt. Kedves elvtársaknak szólította a szélsőjobb küldötteket az orosz Duma alelnöke hangsúlyozva, Oroszország és Franciaország érdekei sokban egybeesnek. Marine Le Pen asszony, a Nemzeti Párt elnöke azt hangsúlyozta, hogy Európa az Atlanti óceántól az Urálig tart. Ezért Európa sorsáról nem Washingtonban és Brüsszelben kell dönteni hanem a nemzetállamok fővárosaiban Európában.
Franciaország szocialista elnöke viszont az atlanti együttműködés híve. Amint Obama elnök meghirdette a koalíciót a Kalifátus elleni harcra, Franciaország elsőként csatlakozott hozzá. Francois Hollande volt az első külföldi államfő, aki azonnal el is utazott Irakba. Ilyen körülmények között kerül sor Francois Hollande és Vlagyimir Putyin előre be nem jelentett találkozójára Oroszországban, mely a szankciók és az olajár csökkentése miatt mind nehezebb helyzetbe kerül.
Egy nem igazán baráti kézfogás
A francia elnök Kazahsztánból hazafelé menet találkozik Vlagyimir Putyinnal. Ez eredetileg nem szerepelt Francois Hollande programjában.
(Visited 1 times, 1 visits today)