A mai napon egy iráni bíróság adatvédelmi okokra hivatkozva betiltotta az Instagram nevű közösségi oldalt, amelyre a felhasználók általában képeket szoktak feltölteni. A törvényszék ítéletét már megküldték a hírközlési és informatikai minisztériumnak, de ennek ellenére ma délután továbbra is elérhető volt az alkalmazás, legalábbis Teheránban.Többször előfordult már, hogy az állítólagos betiltás ellenére végül nem állították le a hozzáférést bizonyos internetes oldalakhoz és alkalmazásokhoz.
Az Instagram eddig nem kommentálta a történteket. A vállalatot birtokló amerikai Facebook mindazonáltal elérhetetlen a Iránban, a Twitterrel és a YouTubeal egyetemben. Bár az iszlám köztársaságban blokkolva vannak a legnépszerűbb nyugati közösségi oldalak, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője, Ali Hamenei ajatolláh 2009-ben regisztrált a Facebookra és a Twitterre, az Instagramon pedig Hamenei mellett Haszan Róháni elnök is fenn van.
A kiterjedt cenzúrát az iráni fiatalok egyre nagyobb tömege kerüli meg külföldi proxyszerverek használatával, így az oldalak blokkolásának hatása egyre kisebb. Róháni ezért néhány napja azon véleményének adott hangot, hogy nem fenyegetésként, hanem lehetőségként kellene tekinteni az internetre.
2012-ben Hámenei létrehozta a Virtuális Tér Legfelsőbb Tanácsát, amely arra szolgál, hogy cenzúrázza az internetet. Elmondta, hogy ez egy pajzsként szolgál, és megvédi Iránt a növekvő információs és kommunikációs technológiáktól, leginkább a globális internet hálózattól. A tanácsban részt vesz az elnök, az információs és kulturális miniszter, a rendőrség vezetője és az erős, konzervatív Iráni Forradalmi Gárda.
Azonban a tanács gyakran konfrontálódik Rohanival. Legutóbb a WhatsApp nevű applikáció betiltása okozott problémát, mivel az iráni elnök – a tanács döntése ellenére – utasította a telekommunikációs minisztériumot, hogy ne tegye elérhetetlenné a szolgáltatást.