“Oroszország nemcsak egy nagy szomszédot jelent. Irán számára nagyon fontos, hogy Oroszország egy megbízható partner és a vele folytatott kooperáció lehetővé teszi egy sokkal biztonságosabb régió megszületését.” – jelentette ki Hasszán Rohani. Putyin is a biztonságot és a stabilitást emelte ki a beszédében, sőt szerinte csak Teheránnal együtt valósítható meg egy sokkal nyugodtabb Kaszpri-térség.
A biztonságpolitikán kívül az atomenergia volt a másik fontos téma. Moszkva és Teherán még ebben az évben megkötheti azt a szerződést, amely értelmében Oroszország nyolc atomreaktort épít meg Iránban. A jelenleg is működő busheri atomerőmű újabb két reaktorral bővülne. Hivatalos források több információt nem közöltek a megbeszélésről, ahogy arról sem, hogy a felek pontosan mikor is írnák alá a szerződést.
Egyelőre még kérdéses, hogy ez a döntés miképp foglya befolyásolni az iráni-nyugati tárgyalásokat. Teherán – vagyis inkább Hasszán Rohani iráni elnök – tavaly novemberben ugyanis lemondott a nukleáris fegyverek előállításáról a szankciók feloldásáért cserébe. Csakhogy az egyeztetések már nagyon döcögve haladnak, s a múlt heti tárgyalások kudarcba fulladtak.
Március elején a Rosatom igazgatója Teheránba látogatott és megegyezett újabb két atomerőműblokk építéséről. Oroszország nemrég fejezte egy ezer megawattos blokk építését a Perzsa-öböl parti városban, és tavaly szeptemberben adták azt át hivatalosan az irániaknak. Az iráni külügy már akkor közölte, hogy a létesítmény bővítését tervezi, mégpedig Moszkva segítségével.