Az emírségi miniszterelnök Mohammed bin Rásid al-Maktúm sejk tegnap közös egyezményt írt alá Pak Gun Hje dél-koreai elnökkel arról, hogy a két ország együttműködik a nukleáris technológia területén. Ezzel párhuzamosan megérkezett az első reaktortartály is az atomerőműhöz, amit Barakában fognak megépíteni.
Az Emírségek Nukleáris Energia Vállalata és a dél-koreai Kepco közös előadást tartott a két politikusnak az atomenergia előnyeiről, valamint arról is, hogy hogyan áll az emírségi atomprogram és milyen kihívásokkal kell szembenéznie Abu Dhabinak. Külön kiemelték, hogy az atomenergia békés célokat szolgálna, nem fognak nukleáris fegyvereket előállítani és bármikor szívesen fogadják a NAÜ (Nemzetközi Atomenergia-ügynökség) képviselőit is.
Barakában, ahol most már építik az új atomerőművet, létrehoztak egy Stimulációs Kiképző Központot, amely felméri az atomprogram következményeit és megpróbál megoldást találni az esetleges problémákra. Ezenkívül különböző ösztöndíjakkal várják a fiatal atomfizikusokat és a nukleáris energetikai mérnököket, hogy itt bővítsék a tudásukat vagy gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek.
Rásid al-Maktúm sejk különösen elégedett volt az eredményekkel és nem győzte hangsúlyozni, hogy az arab ország nukleáris programja senki ellen nem irányul, nem célja a “regionális erőviszonyok felbomlasztása.” Ezenkívül külön kiemelte, hogy az Egyesült Arab Emírségeknek egyre jobbak és szorosabbak a kapcsolatai Dél-Koreával. Pak Gun Hje pedig, miközben figyelte az első reaktortartály megérkezését Barakában, szintén örömét fejezte ki az Abu Dhabi és Szöul között lévő egyre szorosabb viszonnyal kapcsolatban. A látványos ceremóniát követően mindkét fél három memorandumot írt alá a stratégiai együttműködésről a nukleáris technológia területén.
Az Egyesült Arab Emírségek 2008 áprilisában ismertette részletes stratégiáját az atomenergia békés célú felhasználásáról. A tanulmány szerint az atomenergia megbízható és imponáló lehetőség az ország villamosenergia-igényének kielégítésére a jövőben. Legelőször Japántól kért segítséget, s 2009-ben együttműködési megállapodást írtak alá a felek. Csakhogy a 2011-es Fukusimai atomerőmű-baleset után Abu Dhabi inkább más országokkal kívánt együttműködni.