“A szarkofágokat az ókori Memfisz nekropoliszában, Szakkarában találták meg, Kairó közelében. Az emberi alakot követő szarkofágok fából készültek. ” – olvasható Ali al-Aszfar, a minisztérium egyiptológiai vezetőjének közleményében.
A lelet feltehetőleg a harmadik átmeneti korból, vagyis a 22-24. dinasztiák idejéből (i.e. 1070-650) származik. Az egyházi kórusban éneklő Ta Ajt nevű koporsóját francia régészek fedezték fel, amikor Tutankhamon fáraó feltételezett dajkájának – Majának – a sírját tisztították meg.
A három koporsó közül a középső és a belső jó állapotban maradt fenn, megőrizték az elhunyt arcvonásait ábrázoló festményeket. A legkisebb szarkofágot ugyan még nem nyitották fel, de remélik, belsejében megtalálják Ta Ajt múmiáját. A középső szarkofágból temetési tárgyak is előkerültek: két fából készült fejtámasz és egy fadoboz, belsejében elefántcsont.
Azonban érdekes, hogy az énekeső – akárcsak a napjaink sztárjai – rengeteget foglakozott a külsejével, s a szépségápolási eszközeit a “túlvilágra is magával vitte”: a múmia mellé elhelyeztek ugyanis egy gazella formájú kanalat és a szemkihúzására szolgáló szénből is találtak két dobozzal.