Legelőször az arab ornitológusok kérvényezték az emírségi kormánytól, hogy adjon nekik drónokat, amellyel megfigyelhetik a flamingók szokásait és követhetik őket a vándorlásaik alatt. “A pilóta nélküli gépek segítettek, hogy pontos képet kapjunk az országban élő flamingópopulációról és vándorlásukról. Ezenfelül könnyen vissza tudjuk követni azokat az embereket, akik esetleg vadásznak rájuk, vagypedig mindenok nélkül megtámadják őket.” – jelentette ki az egyik emírségi ornitológus, mivel az elmúlt hónapokban egyre gyakoriabbak letteka a madarak elleni támadások.
Minden télen körülbelül 4000-5000 flamingó érkezik az Egyesült Arab Emírségekbe, majd nyáron pedig visszarepülnek Afrikába. Csakhogy idén télen az ornitológusok csupán 2200 flamingót számoltak össze, s aggódnak amiatt, hogy ez nem más, mint a madarak ellen folytatott vadászat következménye. Ezért a kormány elrendelte, hogy jobban odafigyel a flamingóállományra és drónokkal fogja őrizni őket. Ezenfelül Abu Dhabi még azon is gondolkodik, hogy esetleg drónokat telepítene a nagyobb védet fajok közelébe, vagy Sardzsai Nemzeti Parkba.
Az elmúlt hónapokban nem ez volt az egyetlen érdekes technológiai újítást célzó projekt az Egyesült Arab Emírségekben. Ebben az évben az arab monarchia kormánya meghirdetett egy nemzetközi versenyt, amely az inteligens kormányzás jelszót kapta, s ez alatt többek közt a drónok különböző felhasználási lehetőségeit értik. A versenyen diákok, egyetemek, cégek és a hatósági szervek vehetnek részt. A fődíj pedig 1 millió dollár és 1 millió dirham (kb. 60 milllió forint). Februárban bejelentették, hogy – elsőként a világon – “drónpostásokat” alkalmaznának. Az ujjlenyomat- és retina-felismerő biztonsági rendszer védené majd a drónokat és az egyelőre kormányzati küldeményeket. A Dubaji Polgári Őrség pedig szintén egy érdekes tervvel állt elő: hőkamerás drónokat helyeznének szolgálatba, amelyek azonnal érzékelnék, ha tűz ütne ki valahol a városban.