“Egyiptom december végéig 2,5 milliárd dollárt szán arra, hogy több földgázt importáljon külföldről. Ez magába foglalja a csővezetékek felújítását, új szállító tankerek építését és a kikötők kibővítését.” – jelentette ki az egyiptomi energiaügyi minisztérium szóvivője miután Kairó új energiastratégiát fogadott el. Ebben benne van, hogy az észak-afrikai ország egyre inkább az LNG-re (cseppfolyós) fog ráállni és igyekszik ezt a szövetséges Öböl menti monarchiákból beszerezni.
Bár a szóvivő nem tért ki rá, de valószínűleg Mohamed Murszi bukása után az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia által nyújtott kölcsönökből – körülbelül 15 milliárd dollárból – tartották el az új vezetést. Elemzők szerint ezt a pénzt élelmiszerre és lakásépítésre költötték, valamint Kairó energiaellátásnak a biztosítására. Nyáron ugyanis a számtalan légkondicionáló működése miatt óriási az energiafogyasztás, de tavaly júliusban és augusztusban többször előfordult, hogy ezek az áramszünetek következtében leálltak. Sőt évtizedek óta most először fordult elő az, hogy a hűvösebb téli hónapokban áramkimaradások voltak Kairóban.
2013 valódi mélypont volt az egyiptomi földgázimportban: Kairó csak 63 millió dollár értékben vásárolt földgázt, ami 67 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest.