Lehetséges-e adóreformok nélkül csökkenteni a költségvetési hiányt Egyiptomban?

Mohamed Murszi bukása után az egyiptomi gazdaság, ha rendkívül lassan is, de talpra áll. Tavaly óta több mutató is javult, ugyanakkor a költségvetési deficit még mindig magas. Ezért az egyiptomi gazdaságügyi miniszter interjúja meglepetést okozott, amikor arról beszélt, hogy adóreformok bevezetése nélkül óhajtja megvalósítani költségvetés hiányának csökkentését, s helyette inkább az állami támogatásokat fogja megvágni.

Kétségtelen, hogy az elmúlt hónapokban az egyiptomi gazdaság mutatott néhány pozitív jelet. Márciusban több éves csúcsot döntött meg a tőzsde, valamint 21 százalékkal csökkent a kereskedelmi deficit az észak-afrikai országban: 2012 decemberében 3,2 milliárd dollár volt, de tavaly decemberben már 2,4 milliárd dollár. A költségvetési deficit szintén alacsonyabb lett az előző évekhez képes. Az egyiptomi államadósság is csökkent, de még mindig a hazai össztermék 89 százalékát teszi ki. Ugyanúgy a költségvetési deficit, bár csökkent, de még mindig az egyiptomi GDP 14,5 százalékát teszi ki.

Az egyiptomi kormány ezért fő célként tűzte ki, hogy az év végére ezt a mennyiséget 11 százalékra csökkenti, ami roppant nehéz feladat. Ehhez ugyanis átfogó adóreform szükséges, mégpedig az ingatlanadó és az általános forgalmi adó megemelése. Ez utóbbit nevezik a “szegények adójának.” Ezt az adót a végfogyasztásra vetik ki, ezért elméletileg minden vásárló megfizeti, s ez nagyon rosszul érinti az alacsonyabb jövedelműeket és a többgyermekesek családokat. Mivel a magasabb áfa és az alacsonyabb jövedelemadó a jövedelmi különbségek széthúzását eredményezi a társadalomba, ezért a kormány nem akarja, hogy a szegények ellenük forduljanak.

Ezért az egyiptomi gazdaságügyi miniszter szerint nem fogják megváltozatatni a jelenlegi adórendszert, nem vezetnek be reformokat, s enélkül próbálják megoldani az arab ország magas költségvetési deficitjének a problémáját. Helyette inkább más utat próbálnak meg járni, ami szintén kockázatos: Kairó alaposan megvágja az állami támogatásokat. A múlt héten három benzinfajtára kiszabott állami támogatást is eltörölték, amelynek következtében literenként akár 1,5 dollárral is emelkedhet az üzemanyagfajták ára. A kormány célja, hogy ezzel 1, 8 milliárd dollárt spóroljon meg. A liberálisok bírálták ezt a lépést, mivel szerintük a következő lépés az élelmiszerrel kapcsolatos állami támogatások eltörlése lesz.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez