Összesen 130 000 katona vett részt azon a szaúdi kezdeményezésű hadgyakorlaton, amely két nappal ezelőtt ért véget a Perzsa-öbölben. Az Abdullah Pajzsának elkeresztelt katonai gyakorlaton a szaúdi királyság északi, keleti, déli részén páncélosok, repülőgépek, hajók százai vettek részt.
A mostani hadgyakorlat egyértelműen a síita országoknak szólt, mint Irán, Irak és Szíria. Rijád ezzel akarja bebizonyítani, hogy korántsem gyenge és sebezhető, hanem komoly katonai potenciállal bír. A szaúdi vezetés egyre inkább aggódik az iraki-iráni együttműködés és formálódó szövetség miatt. Teherán ugyanis Rijád legnagyobb ellenfele a régióban, gyakorlatilag szaúdi-iráni “hidegháború” zajlik a Közel-Keleten. Irak pedig Irán felé közelekedik, mivel ott is síita vezetés van hatalmon, s úgy tűnik, hogy az arab országban zajló választásokat ismét a síita pártok nyerik meg.
Ezenfelül a szaúdi kormány ezzel kívánt üzenni a Szíriában harcoló szélsőséges iszlamistáknak is. Miután Rijád betiltotta és terrorista szervezetnek nyilvánította a Muszlim Testvériséget, valamint három – köztük a hírhedt Iszlám Állam Irakban és Levantéban (ISIL) nevű – szervezetet, a harcosok megesküdtek, hogy “elpusztítják az áruló dinasztiát.” A szaúdi iszlamisták nem egy videófelvételt tettek közzé az interneten, amelyen elégetik a szaúdi útleveleiket, s azt ígérik, hogy “Aszad után a muszlimokat eláruló Abudllah következik.”
Szaúd-Arábia egyre többet költ a hadseregre, tavaly már a világ negyedik legnagyobb katonai költségvetéssel rendelkezett. 2013-ban Rijád védelmi célokra 59,6 milliárd dollárt fordított, megelőzve ezzel Nagy-Britanniát (57 milliárd USD) és Franciaországot (52 milliárd USD).
2013-ban a legnagyobb (nyilvános) fegyvervásárlási egyezmény Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok kötötte meg: Rijád 6,8 milliárd dollár értékben vásárolt amerikai fegyvereket. Főleg rakétákat és bombákat kapott a szaúdi légierő: 1,000 GBU 39-B “bunker busters”, 1,500 nagy hatótávolságú légvédelmi rakétákat, de V-22 Osprey szállítógépet is ígértek az arab monarchiának. Ezenfelül 2013-ban kezdődött meg a 84 darab amerikai F-15 vadászgép szállítása a Perzsa-öböl menti országba, amiről még 2010-ben egyeztek meg a felek. Ezenkívül az Egyesült Államok pilóta nélküli repülőgépeket – drónokat – ígért a szaúdi szövetségesének.
Csakhogy a hadgyakorlat alatt feltűnt pár “nem nyugati” típusú fegyver is, amely miatt már elkezdődtek a találgatások Washingtonban, hogy vajon Rijád miképp és mikor szerezte be azokat. A kínai CSS-2-es közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát Szaúd-Arábia csak kizárólag Kínától vásárolhatta meg, bár ebben az esetben Pakisztán lehetett a közvetítő fél. A nyugtalanságot az okozza, hogy a kínai Népi Felszabadító Hadsereg ezt a rakétatípust nukleáris töltetekkel szereli fel. Így elkezdődtek a találgatások,hogy Rijádnak miért van szüksége ilyen rakétahordozókra, vajon szintén szert tett – vagy akar tenni – az atomfegyverekre?
Az Andullah Pajzsa hadgyakorlat (Forrás Reuters, AP):
[widgetkit id=20]