Ciprus várja az emírségi befektetőket és hiteleket

Bár a tavalyi nyugati mentőcsomagnak köszönhetően Ciprus elkerülte a gazdasági összeomlást, de a szigetország még mindig komoly problémákkal küzd és nehezen tud kilábalni a válságból. Nicosia számára az egyik megoldást a közel-keleti államokkal – elsősorban az Egyesült Arab Emírségekkel – való szorosabb gazdasági kapcsolatok kialakítása jelentheti. 

A múlt héten Ciprus elnöke, Nikosz Anasztasziadisz, Dubajba utazott, ahol tárgyalt az emírségi vezetéssel a gazdasági kapcsolatok fokozásáról. Az elnök arról igyekezett biztosítani az arab tárgyalópartnereket, hogy Ciprus nagyon jó befektetési lehetőséget jelent, különösen az energetika területén. A szigetország közelében fekvő földgáz rendkívül jól jönne Abu Dhabinak ahhoz, hogy csökkentse az energiaéhségét, mivel az arab ország Katar és Irán drága LNG (cseppfolyós földgázára) van rászorulva és évek óta keresi az új és olcsóbb alternatívát (például az Egyesült Államok) .  Cserébe pedig az Egyesült Arab Emírségek hozzájárulna a ciprusi államadósság csökkentéséhez és az újabb fejlesztési kölcsönök utalásához.

A 2008-as válság óta Ciprus egyre nagyobb érdeklődéssel fordult a Közel-Kelet felé és igyekezett szoros gazdasági kapcsolatokat kiépíteni a térség államaival. A régióban elsősorban Izrael számít a legfőbb partnerének, de az elmúlt években az Öböl-menti monarchiák is kiemelt prioritást élveznek. 2011 és 2012 között a két ország kereskedelmi mérlege elérte a 100 millió dirhamot (körülbelül 6 milliárd forintot), ami 40 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Egy 2013-as emírségi felmérés szerint 40 ciprióta vállalat működik az arab országban, amelyek elsősorban kereskedelemmel, technológiai fejlesztésekkel és turizmussal foglalkoznak. 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez