Kuvait lehet a megoldás a szaúdi-katari viszályra

Kuvait eddig kimaradt a szaúdi-katari viszályból, nem hívta vissza a nagykövetét és nem fenyegette meg Dohát. A monarchia igyekezett közvetítőként fellépni az ügyben, s úgy tűnik fáradozásait siker koronázza.

 “Ezen a héten már sor fog kerülni a pozitív lépésekre. Először is visszatérnek a visszahívott Öböl-menti követek Katarba és befejeződik a diplomáciai kardcsörte a monarchiák között.  Az erőfeszítéseinknek hála ismét helyreállnak a baráti kapcsolatok az Öbölben.” – jelentette ki Kalid al-Dzsarallah kuvaiti külügyminiszter.

Az elmúlt hetekben Kuvait megpróbált közvetíteni a felek között és megoldani a szaúdi-katari viszályt. Az Arab Liga legutóbbi csúcstalálkozóján, amelynek házigazdája Kuvait volt, a kuvaiti emír igyekezett csökkenteni a feszültséget az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) tagjai között. „Óriási a veszély, amely körülvesz minket. Nem fogjuk tudni elérni az arab együttműködést, ha nem fogunk össze és nem tesszük félre a nézeteltéréseinket.” – szólította fel a jelenlévőket Ahmed al-Szabah kuvaiti emír, utalva a viszályra. Ugyanakkor kuvaiti delegáció úgy látta jónak, hogy kérdést a “GCC házán belül” oldják meg, s nem az Arab Liga csúcstalálkozóján.

Az egész szaúdi-katari viszály azzal kezdődött, hogy a GCC tagállamok külügyminisztereinek márciusi találkozóján Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek (UAE) és Szaúd-Arábia úgy döntött, hogy visszahívják a katari nagyköveteiket. Ennek oka, hogy Doha nem írta alá és nem csatlakozott ahhoz a GCC szerződéshez, amely értelmében nem avatkoztak volna be a többi tagállamok belpolitikájába és lemondtak volna a különböző ellenzéki vagy iszlamista csoportok támogatásáról. Ezután következett, hogy Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben terrorcsoportnak nyilvánították a Muszlim Testvériséget és további három iszlamista szervezetet, amelyek Katartól jelentős anyagi támogatásban részesültek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez