Az Egyesült Államok elnöke négy országot felölelő, egyhetes diplomáciai körútja végén érkezett Szaúd-Arábiába, kíséretében mások mellett John Kerry külügyminiszterrel és Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadóval. Az amerikai elnök 2009 óta nem járt a Perzsa-öböl menti monarchiában. Előzetes amerikai tájékoztatás szerint a találkozó egyik fő napirendi pontja az volt, hogyan lehet “katonailag és politikailag megerősíteni a Szíriában tevékenykedő, mérsékelt szíriai ellenzéket”.
“Barack Obama szorosabb együttműködésre hívta fel Szaúd-Arábiát a szíriai szélsőséges erők ellen.Az iszlamista csoportok elszigetelése ugyanolyan fontos, mint a mérsékelt szíriai ellenzék támogatása.” – állt a Fehér Ház által kiadott közleményben.
Szaúd-Arábia szeretné elérni, hogy az Egyesült Államok változtasson a szíriai ellenzék támogatásával kapcsolatos, eddig inkább visszafogott hozzáállásán. Washington eddig elutasította, hogy a mérsékelt ellenzéket vállról indítható légvédelmi rakétákkal (MANPADS) lássák el.
Annak ellenére, hogy több Washington és Rijád egymás “természetes szövetségesei” már évek óta, a szaúdi uralkodócsalád az utóbbi években egyre inkább aggódik a Barack Obama elnöksége alatt Iránnal kezdett tárgyalások és a szíriai polgárháborúval kapcsolatos visszafogott amerikai fellépés miatt. Barack Obama rijádi látogatásának egyik célja az volt, hogy megnyugtassa a síita Irán megerősödésétől tartó szunnita sivatagi királyságot. “Az Irán magatartásával kapcsolatos aggodalmaink változatlanul élnek” – jelentette ki Ben Rhodes, Obama helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója a Rijádba tartó elnöki repülőgép fedélzetén újságíróknak.
Barack Obama komoly aggodalmának adott hangot, hogy a katari-szaúdi viszály alaposan átrendezheti az Arab-félsziget erőviszonyát és kihathat a térség államainak az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatára is. Az amerikai elnök eredetileg találkozott volna a GCC hat államfőjével is, de ezt szaúdi nyomásra lemondták.