Dimonatól mintegy tizenhárom kilométerre Negevi Nukleáris Kísérleti Központ egyik dolgozója kollégája munkahelyi számítógépéről tizennégy alkalommal adatokat töltött le. Az adatok minősített információk, amely fenyegetést jelentenek a nemzetbiztonságra.” – nyilatkozta az izraeli belügyminisztérium.
Izrael eddig amerikai segítséggel mindig ki tudott térni az atomprogramjába való betekintés elől, vagy éppen egy aktuális közel-keleti konfliktus miatt elhalványodott, és feledésbe merült a zsidó állam atomprogramja. Ugyanakkor a szíriai vegyi töltetek leszerelése óta az izraeli tömegpusztító fegyverek kérdése egyre nagyobb figyelmet kap a Közel-Keleten, és az ENSZ-ben is.
2013. novemberében egy ENSZ közgyűlésen sürgették “a WMD (Weapons of Mass Destruction) nélküli Közel-Kelet” koncepcióját. Ezzel együtt sürgették Izraelt, hogy írja alá az Atomsorompó-egyezményt, továbbá nyilatkozzon a Negev-sivatagban folyó nukleáris kísérleteiről, és az ott végzett tevékenységről.
“Izrael kész kell hogy legyen az együttműködésre.” – jelentette ki az Orosz Külügyminisztérium Nukleáris-biztonsági, és Leszerelési Osztályának igazgatója Mihail Uljanov.
A Foreign Policy 2013 őszén, a CIA forrásokra és dokumentumra hivatkozva azt állította, hogy a zsidó állam szintén állított elő vegyi fegyvereket az 1960-as és 70-es években. A CIA dokumentum Dimona Sensitive Storage Area-nak nevezi a Negevi Nukleáris Kísérleti Központot. A dokumentum szerint egy ideggáz üzem is található a környéken.A WMD kutatás és fejlesztés, az Institute for Biological Research nevű létesítményben folyik, ami Nes Zionaban található.
A legtöbb közel-keleti szakértő úgy véli, hogy Izrael 200-400 nukleáris robbanófejjel rendelkezik, és évente 10-15 állít elő.