Tehát nem a NATO égisze alatt fognak harcolni, mindazonáltal tíz NATO-tagállam egy külön ideiglenes katonai koalíciót hozott létre az utóbbi hónapokban Irak északi és nyugati részén jelentős területeket elfoglaló és ott, illetve a szíriai polgárháború alatt korábban uralma alá hajtott területeken „kalifátust” kikiáltó szunnita csoport ellen. Az alakuló alkalmi katonai koalícióban az Egyesült Államok mellett Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kanada, Ausztrália, Törökország, Olaszország, Lengyelország és Dánia venne részt.
John Kerry amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy támogatást kell nyújtani az iraki biztonsági erőknek, valamint mindazoknak, akik hajlandóak fellépni a fanatikusok ellen, anélkül azonban, hogy ez a nemzetközi koalíció közvetlenül katonákat küldene a helyszínre. Kerry szerint fontos megakadályozni, hogy a szélsőségesek területeket tudjanak saját uralmuk alá hajtani. „Azt gondolom, mindenki számára ez jelenti az átléphetetlen határt: katonáink ne lépjenek Irak földjére” – fogalmazott Kerry.
Francois Hollande francia elnök közölte: csatlakozik a szövetséghez, ha ez az iraki hatóságok felkérésére és az ENSZ jóváhagyásával történik. Kanada pedig katonai tanácsadók tucatjait küldi Irakba, hogy ezzel segítse a közel-keleti ország küzdelmét.
Az Egyesült Államok NATO-beli kulcsfontosságú szövetségesei készek rá, hogy Irakban legyőzzék az IÁ-t – összegezte a helyzetet Barack Obama amerikai elnök. Az általa „központi koalíciónak” nevezett 10 szövetséges állam ezt a katonai, hírszerzési, bűnüldözési és diplomáciai erőfeszítéseik összehangolásával kívánja elérni. Obama hangoztatta, hogy az Egyesült Államok ugyanúgy meg fogja semmisíteni az IÁ-t, ahogyan azt a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően az al-Kaidával tette.
Miközben világszerte válogatott borzalmakkal, lefejezésekkel, keresztre feszítésekkel és tömeges kivégzésekkel kelt félelmet az IÁ, az általa elfoglalt szíriai területeken hatékonyan és mesterien építi ki a korábban általa kikiáltott „kalifátus” államszerű működéséhez szükséges intézményeket – írta a Reuters brit hírügynökség elemzésében, s arra is rámutatnak: azért különösen veszélyes a szervezet, mert működése így kiterjed a mindennapi életre, ezáltal megszilárdíthatja hatalmát az általa korábban elfoglalt szíriai és iraki területeken. Ezzel viszont az is belátható, hogy csupán az IÁ hadállásai ellen indított légicsapásokkal nem lehet felülkerekedni a dzsihadistákon.