„Mi az a szankció? A fenyőfám a helyén. Velem szemben nincsenek büntetőintézkedések és nem is lesznek” – nyilatkozta Oroszország első számú télapója a Rusnovosti.ru hírportálnak, amikor két napja születésnapját ünnepelte Velikij Usztyugban.
A mesealak elmondása szerint az Oroszországgal szembeni nyugati politika ellenére folyamatosan látogatják gyerekek a világ különböző országaiból. Sőt január 13-14-én a Krím-félszigetre és még a harcoktól sújtott kelet-ukrajnai területekre is elutazik. Hiszen a varázslók számára nincs határ, magyarázta a Télapó.
Azt is elmondta, Mikulás és Szent Miklós miért nem mentek el a szülinapi bulijára: „Nehéz évük van. Azon dolgoznak, hogy az év hátralevő része jobb legyen, a következő pedig sokkal jobb”.
Bár november 18-án megünnepli születésnapját a Télapó, pontos korát, nem tudjuk. A szülinapi bulit valójában a gyerekek találták ki.
Az orosz Télapót Szent Miklós egyfajta megtestesítőjeként értelmezik, aki évszázadokkal ezelőtt titokban ablakba rejtett adományokkal segítette a szegényeket. Másrészt a szláv mitológiában is megvannak a gyökerei, ahol Treszkun volt a hideg istene, és kicsit sem hasonlít a jóságos télapó alakjához. Szigorú és kegyetlen öregemberként ábrázolták és vele ijesztgették a gyerekeket a régiek. Képe a XIX. században enyhült az orosz folklórban. Később pedig megjelent mellette unokája, Hópelyhecske.