Lelőttek egy örmény gépet az azeriek – Jön az újabb háború?

Lezárta Hegyi-Karabah felett a légteret Azerbajdzsán a katonai gépek elől, miután tegnap az azeri légvédelmi erők lelőttek egy örmény katonai helikoptert. A három emberéletet követelő incidens újra felveti a kaukázusi szakadár terület kérdését és főleg azt, megoldható-e diplomáciai úton a már évtizedek óta húzódó konfliktus, vagy előbb-utóbb valaki fegyvert fog?

Az azeri Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya arról tájékoztatott, hogy lelőttek egy örmény Mi-24-es katonai helikoptert, amely szerintük az azeri hadsereg pozícióit próbálta megtámadni. A gép megsemmisült, a maradványok 500 méterre értek földet a bizonyos azeri katonai megfigyelőponttól.  Az Interfax hírügynökség beszámolójából kiderül, hogy a hivatalosan el nem ismert Hegyi-Karabah hadügyminisztériuma szerint Azerbajdzsán egy oktató-kiképző helikopterüket lőtte le. Az örmény hadügyminiszter, Arcrun Ovanniszjan szóvivője pedig elmondta, a maradványok vizsgálata során kiderült, semmilyen fegyver nem volt a helikopteren. Ezzel együtt az örmény Hadügyminisztérium komoly következményekkel fenyegette meg Azerbajdzsánt. Az EBESZ karabahi rendezésért felelős Minszki csoportja (tagjai az Egyesült Államok, Franciaország és Oroszország) is megszólalt az ügy kapcsán, számolt be a Szabad Európa Rádió. Szerintük az eset újra a konfliktus mihamarabbi rendezésére figyelmeztet. Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője pedig hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy minden oldal elkerüljön a helyzetet eszkaláló bármilyen akciót, vagy kijelentést.

Az 1994-ben véglegesített határvonalak (Térkép: Wikipedia)

A hivatalosan Azerbajdzsánhoz tartozó, főleg örmények lakta Hegyi-Karabahért körülbelül 30.000 áldozatot követelő háborút vívtak az 1990-es években. Bár a harcoknak véget vetett az 1994-ben aláírt tűzszünet, azóta sem békét nem kötöttek, sem a terület státuszáról nem döntöttek a felek. Az elmúlt húsz évben rendszeresek voltak az örmény-azeri tűzpárbajok, amelyek a nyártól egyre intenzívebbé váltak. Csak az idén már több mint húszan haltak meg a konfliktus miatt. Ugyanakkor nemcsak ez az adat vetíti előre a háború kiújulását. A nagy katonai költségvetéssel rendelkező, olajban gazdag Azerbajdzsán már korábban kijelentette, diplomáciai siker híján retrográd lépések következhetnek.

Az esetleges háború pedig nemzetközi szinten is messzire vezetne. Hiszen Hegyi-Karabah csak egyike a Kaukázus vitatott státuszú területeinek. A konfliktusok kiújulása pedig nem csak a téség, hanem Oroszország ésw egész Európa számára fenyegető veszély.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez