A jelenlegi nyugati-orosz konfliktus nem hasonlítható a hidegháborúhoz – mondta Henry Kissinger New Yorkban, egy a Berlini Fal leomlásának 25. évfordulója alkalmából tartott külpolitikai tanácskozáson. Valamint aggodalmát is kifejezte, mennyire nem hoz békét Ukrajnának és egyensúlyt a nemzetközi rendszernek a mostani helyzet, számolt be a The Huffington Post.
Az utóbbi hónapokban sokak által emlegetett Putyin-Sztálin párhuzamot nem osztja a ma is nagyra becsült diplomata. Szerinte az orosz elnök nem gondolja, hogy az orosz kormányzati rendszer természeténél fogva összeegyeztethetetlen a nyugatival. Ugyanakkor mélyen sértik a nyugati akciók, amelyekkel kapcsolatos reakciót valószínűleg a keménykezű I. Péter értené meg igazán.
Mindeközben az ukrán válság miatt a Nyugatot is hibáztatja Richard Nixon külügyminisztere: Hónapokon keresztül alakult ki a konfliktus, amikor is a Nyugat nem teljesen értette, mi is készül valójában és nem ragadta meg a lehetőségeket, hogy az alapvető problémáról, a hosszú távú orosz-nyugati kapcsolatokról beszéljen. Ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja, hogy a nemzetközi közösség szó nélkül hagyja a Krím-félsziget annexióját.
A Moszkva ellenes szankciók hatékonyságában pedig kételkedik Kissinger. Az orosz és iráni helyzetet összehasonlítva, az utóbbit azért tartja sikeresnek, mert az Egyesült Államok tulajdonképpen a teljes nemzetközi közösséget mozgósította és a szankciók az egész nukleáris ipart célozták. Az oroszok esetében más módszerrel fejezné ki az ukrán politikával kapcsolatos nemtetszését. Aggodalommal tölti el ugyanis az a nemzetközi rendszer, amelyben minden ország más államok egyes polgárait bünteti.
Fotó: Europress/ Getty Images