5 millió babát béranyák hoztak világra, de mi van, ha az újszülött nyomorék?

Ikreket szült egy béranya Thaiföldön: az egészséges kicsit az ausztrál szülők hazavitték, a Down-szindróma által sújtott másikat otthagyták a szerencsétlen anyának! Thaiföldön a kormány jelentősen megszigorította a béranyaság feltételeit.

Becslések szerint a világon mintegy 5 millió gyerek béranya méhéből jött a világra. Számuk egyre nő, és ezzel együtt a problémák is sokasodnak. A megrendelők a gazdag államok polgárai míg a béranyaság a szegények vállakozása. Baby outsourcing-nak nevezi a szakirodalom a globalizáció e furcsa fejleményét, amely természetesen nem igazán új dolog. Gondoljunk csak az Ószövetség történetére Ábrahámról, Sáráról és Hágárról. Akkor természetes módon kerestek megoldást egy alapvető problémára, melyre ma már a tudomány megtalálta a megoldást. Ez lehetővé teszi, hogy egy béranya a szülőktől akár többezer kilométeres távolságra adjon életet a házaspár gyerekének. Az USA, Ausztrália, India és Thaiföld különösen aktív ezen a téren.
article-2728537-20A0C61300000578-933 634x655Elvben mindenki jól jár: a gazdag szülők így juthatnak egy várva várt gyerekhez, a béranya pedig pénzt kap ezért. De nem jelent ez kizsákmányolást?- teszik fel a kérdést a jogvédő és nőszervezetek. Ritka az olyan szélsőséges példa, amely Thaiföldön történt: a béranya ikerpárnak adott életet. Az orvosok hamarosan megállapították: az egyik baba egészséges, de a másik a Down-szindróma áldozata. Az ausztrál házaspár erre úgy döntött: az egészséges gyereket megtartja, és a másikat otthagyja a szerencsétlen béranyának!
A nemlétező jogi szabályozás miatt ezt meg lehetett tenni, de Thaiföld katonai kormánya most jelentősen megszigorította a törvényeket. Eddig ugyanis az interneten számos lelkiismeretlen vállakozó kínálta szolgáltatásait vagyis olcsó béranyákat gazdag házaspároknak. Most fokozzák az ellenőrzést, és engedélyhez kötik a béranyaságot Thaiföldön. Mindez persze nem nagyon változtat azon, hogy nemzetközi szabályozásra van szükség hiszen a globalizáció és az internet korában a baby outsourcing mindinkább rutinná válik. Minthogy azonban az érintett államok jogrendje jelentős mértékben különbözik egymástól, ezért nehéz elképzelni, hogy a közeljövőben mindenki számára elfogadható megoldás szülessen a béranyaság globális piacán, mely az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat manapság az érintett országokban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez