A küldetés – interjú az új kijevi magyar nagykövettel

A Külügyminisztérium szovjet, majd orosz és ukrán referense 1991-től, később főosztályvezető-helyettese, majd főosztályvezetője Keskeny Ernő. Szentpéterváron főkonzul, Moszkvában nagykövet, 7 évig a Magyar Köztársaság állandó képviselője a Duna Bizottságban: ebből 5 évig az egyetlen budapesti székhelyű nemzetközi szervezet alelnöke. Évekig vezette a külügyminisztérium Kelet-európai és Közép-ázsiai Főosztályát. Idén ősszel kezdi meg harmadik külszolgálatát, ezúttal Kijevben. Erről kérdeztük.

Új kijevi nagykövetként mik a legfőbb célkitűzései?
– Két alapvető feladatot kell teljesíteni. Mindenekelőtt a kétoldalú, azon belül is a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése, közös projektek, kölcsönös befektetések elősegítése, illetve a kárpátaljai magyarság helyzetének javítása, önigazgatási törekvéseik támogatása.

Mennyire nehezíti ezeket a feladatokat jelenlegi ukrán válság?
– Nekünk alapvető érdekünk, hogy Ukrajna stabilizálódjon és fejlődjön. Ehhez azonban hozzátartozik, hogy hosszú ideig nem volt önálló állam. Most éli a leghosszabb független periódusát, hiszen ma már 23 éve önálló ország. Most alakul az államszervezet és most küzdenek ennek minden gondjával, beleszámítva a súlyos gazdasági nehézségeket is. Ráadásul egyfajta természetes keleti-nyugati megosztottság is jellemző rá.

Milyen szerepe lesz ebben az államépítő folyamatban az október 26-i parlamenti választásnak?
– Reményeink szerint az ország minél nagyobb részében rendben lezajlanak majd a választások, ami szintén hozzájárul az ukrán stabilizációs folyamat folytatódásához. Így a tavaszi elnökválasztással és az új parlamenttel, majd az új kormánnyal konszolidálódhat a belpolitika.

Ha az így lesz, mit szól majd ehhez Moszkva? Hogy köthet kompromisszumot az Európai Unió és Oroszország?
– Ezt a kérdést csak szankciókkal nem lehet megoldani. Az Európai Unió büntetőintézkedései jelenleg a harmadik lépcsőnél tartanak, és ezekre különböző válaszokat adott Oroszország. Ez a helyzet hosszú távon mindkét fél gazdaságának árt. Magyarország az egységes fellépés híve, betartjuk a szankciókat, még akkor is, ha nem értünk velük egyet. Elengedhetetlen a politikai megoldás keresése, hogy az tartós rendezés lehessen.

A szankciók mennyiben érinthetik Paksot? Még márciusban volt a Roszatom vezetőjének egy olyan félmondata, amiben nem zárta ki a külföldi projektek elakadását.
– A szankciók jelenleg olyan fázisban vannak, hogy egyelőre nem veszélyeztetik a két nagy magyar-orosz projektet, a Déli Áramlatot és a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezett építését. Ukrajna területi integritását támogatva mi azt gondoljuk, hogy a helyzetet politikailag rendezni kell, és az érdekelteknek mindenképpen tárgyalóasztalhoz kell ülniük. Meg kell egyeznie Kijevnek és Moszkvának, hogy ne romoljon tovább az EU és Oroszország közötti kapcsolatrendszer.

Mi miért nem értünk egyet a szankciókkal?
– Mert szerintünk nem hasznos az a szankció, amely többet árt a magyar nemzetgazdaságnak, mint a szankcionált országnak, Oroszországnak.

Többé-kevésbé Szlovákia is így gondolja, de Lengyelország már nem. Hogyan hat az ukrán válság a Visegrádi Négyek együttesére?
– A V4 kiállta az idő próbáját. Ugyanakkor való igaz, hogy az ukrán válság kapcsán vannak nézeteltérések. Például a magyar és a szlovák álláspont jóval közelebb áll egymáshoz, mint a magyar és a lengyel. Viszont bízunk benne, hogy megőrizzük a híres barátságot és továbbra is eredményes marad a V4.

A magyar kisebbség miatt mennyire vagyunk érintettjei az ukrán válságnak?
– Magyarország nem csak gazdaságilag, energetikailag, de etnikailag is érdekelt a kérdésben. Először is nekünk Ukrajna a legnagyobb szomszédunk, és Oroszország után a legnagyobb gazdasági partnerünk a posztszovjet térségben. Kereskedelmi forgalmunk 2013-ban elérte a 4,26 milliárd dollárt. Másodszor pedig jelentős, mintegy 200.000 fős kisebbségünk él Kárpátalján. Az ő védelmük alkotmányos kötelességünk. A legfontosabb, hogy maga a kárpátaljai magyarság mondja meg, hogy mit akar, mik a követelései, a mindenkori magyar kormány pedig kész támogatni azokat.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez