A tudósok nem értik, hogyan lehetséges a Maloljakovszkij-szigeten talált állat vére folyékony halmazállapotú az állandó fagy és az eltelt idő ellenére. Holland tudósok ugyanis kimutatták, nagyjából 28 ezer éves a maradvány, a nőstény állat 57-67 évesen pusztulhatott el és élete folyamán kilenc mamutot hozott a világra. Utóbbi információkat az agyar méretéből és minőségéből következtették.
A lelet boncolása során, azonban a láb egyik vénájában folyékony vérre bukkantak. A hírt Szemjon Grigorjev, a jakutszki Észak-keleti Szövetségi Egyetem Lazarev Mamut Múzeumának igazgatója közölte a The Siberian Times hírportállal. “Több fajta vért is találtunk, melyek közt volt folyékony halmazállapotú is, igaz rossz minőségű. Ennek ellenére egyedi és érdekes lelet.” – nyilatkozta Grigorjev, aki óva inti a klónozásban bízókat. “A folyékony vér, még nem jelenti azt, hogy klónozni is lehet. Most azt kell megvizsgálnunk, van-e benne valamilyen fagyás elleni összetevő?”
Elmondta azt is, hogy a mamutok maradványai sokkal jobb minőségűek a pár hónapja elhunyt emberekénél is. Ennek okait viszont még kutatják. Csupán a fagy konzerváló hatásával nem akarják magyarázni mindezt, hiszen ilyen hosszú, akár 28 ezer év még a fagyos földben is sok. A “titkos összetevőt” egy nemzetközi kutatócsoport fogja megvizsgálni.
“Most az élő sejteket gyűjtjük össze […] és ha ez megvan, továbbadjuk azokat a koreai tudósoknak a klónozásra. Elkötelezettek vagyunk, hogy amit csak lehet, megtegyünk.”
Natalia Oreskova, a Szibériai Szövetségi Egyetem kutatója is bizakodó. “Több DNS mintát találtunk. Ezekről később kiderült, nem annyira jó a minőségük […] de közösen, más egyetemek felszereléseivel sikert érhetünk el.” Oreskova az év végére szeretné a mamut teljes géntérképét elkészíteni.
Amennyiben sikerrel járnak, úgy vélhetően klónozható lesz a mamut. Ebben az esetben egy elefánt lesz a béranya és egy kihalt állat újra életre kelhet a Földön.