Miután a múlt héten az orosz elnök egy éves importtilalmat rendelt el az amerikai, európai uniós, kanadai, ausztrál és norvég élelmiszeripari termékekre, folyamatosan találgatták, hogyan oldja meg a helyzetet az orosz gazdaság. A válasz egy részét tegnap Egyiptom elnöke adta meg.
Nyikolaj Fedorov, orosz mezőgazdasági miniszter tegnap újságírók előtt jelentette be, 30 százalékkal növelik a narancs, a burgonya, a hagyma és a fokhagyma importját Egyiptomból. Kairó pedig 40-50 százalékkal csökkenti az Oroszországot szankciókkal sújtó államokból érkező termékek forgalmát. Sőt az Egyiptom és a Vámunió közötti szabadkereskedelmi zóna felállításának lehetőségét is megemlítette. Fedorov szerint a jövőben Egyiptom megduplázhatja az Oroszországba irányuló mezőgazdasági termékei mennyiségét.
Moszkva pedig mindezért cserébe mi mást, mint fegyvereket ad. A fegyverkereskedelemmel foglalkozó Roszoboronexport vezetőségéhez közeli forrás a Vedomosztyi ma reggeli cikkében ismertette, alapvetően gyorsan nőtt az egyiptomi-orosz szerződések mértéke az elmúlt években. Míg 2008-2009 között 300 millió, 2010-2012 között már 1,7 milliárd dolláros forgalmat bonyolítottak. A 2011-es forradalom után azonban ez megakadt az egyiptomi gazdaság nehézségei miatt. A szünet után most vehet új lendületet az együttműködés, amelynek keretein belül légvédelmi rendszereket és szárazföldi technikát adhat Oroszország. Ezzel kapcsolatban hitelezést Egyiptom nem tervez, a szükséges összeg egy részét feltehetően Szaud-Arábiától kapja majd meg.
Abdel-Fattah asz-Szíszi már februárban is járt Oroszországban, igaz akkor még a hadsereg vezérkari főnökeként. Érdeklődését az egyiptomi-amerikai viszony elhidegülésével magyarázza Konsztantyin Makarenko, a Stratégiai és technológiai elemző központ szakértője. Mióta Anvar Szadat szakított Moszkvával és kiutasította a szovjet katonai szakembereket az országból, Kairó hagyományosan az Egyesült Államoktól veszi fegyvereit, Izrael egyetértésével. Morszi elnök megbuktatása után azonban leállt az amerikai támogatás, ami fegyvervásárlásai diverzifikációjára ösztönözte Egyiptomot.
Kapcsolódó cikkek:
Visszatérés a medve keblére: Szíszi és Putyin találkozója