Elsősorban az ópiumszármazékokat használó drogfüggők körében terjed a halálos betegség. Ehhez nem csak az életmódjuk, hanem a társadalmi megbélyegzés és a hatékony leszokást elősegítő kezelésekhez való nehéz hozzájutás is jelentősen hozzájárul. Oroszországban ugyanis 1997 óta törvény tiltja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által jóváhagyott gyógyszeres kezelést, az un. OST terápiát.
A WHO dokumentumai szerint az OST-ben részesülők körében csökken a drogfogyasztás, a HIV fertőzöttség mértéke és kevesebb bűncselekményt is követnek el. A The Moscow Times értesülései szerint az oroszországi terápiák nemcsak hatástalanok, de sokszor brutálisak is.
Mindehhez hozzájárul még, hogy a hatóságok nem betegségként, hanem bűncselekményként tekintenek a drogfüggőségre. Így nem meglepő az sem, hogy sok függő élete jó részét börtönben tölti.
Emiatt tele vannak HIV betegekkel a büntetés végrehajtási intézetek, ahol ráadásul sokkal nagyobb arányban fertőződnek meg az egészséges emberek. A társadalom számára tehát a nem megfelelő kezelés és ennek következtében a börtönből szabadulók óriási veszélyforrást jelentenek.
Hasonló a helyzet más posztszovjet országokban is, Ukrajnában a legkiugróbbak az adatok. A legfontosabb különbség Ukrajna és Oroszország közt azonban az, hogy míg előbbi helyen javuló, utóbbiban évről évre romló tendenciákat lehet észlelni.
Kijev közel tíz éve hagyta jóvá az OST terápiát, vélhetően ennek köszönhetőek eddigi sikerei. Az ukrán válság azonban rossz hatással van a terápiákra, a Krímben például közel 800 beteg esett el a hatékony gyógymódtól. Ezen drogfüggők fele HIV vagy Hepatitisz C fertőzött, negyedük pedig TBC-től szenved. Eddig 43 páciensről lehet tudni, hogy a kórházi kezelés miatt elköltözött a félszigetről, míg több tucatnyian már életüket vesztették.
Az ország keleti részében hasonló tendenciák mutatkoznak, melyek komoly egészségügyi kihívást jelenthetnek a kijevi vezetésnek. Szakértők szerint komoly nemzetközi összefogásra van szükség a helyzet normalizálására.