Omladozik az ukrán kormány. Tegnap jelentette be az Udar (Ütés) és a Szvoboda (Szabadság) párt frakciója kilép az idén februárban alakított kormányzó koalícióból. Az ukrán alkotmány szerint, ha egy hónapon belül nem sikerül új koalíciót formálni, 60 napon belül rendezendő előrehozott választásokat írhat ki az államfő. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök tegnap lemondott hivataláról.
Aligha valószínű, hogy sikerül új kormánykoalíciót létrehozni. Ezt a két kilépő párt a Vedomosztyi orosz napilapnak adott nyilatkozata is bizonyítja. Szergej Avercsenko, az Udar és Andrij Miscsenko, a Szvoboda képviselője elmondta, az előrehozott választásra készülnek frakcióik. A Batykivscsina (Haza) párt pedig Petro Porosenkóra vár, hogy él a parlamentet feloszlató jogával.
Unják már a jelenlegi kormányt a választók, mondja Vlagyimir Cibulko, ukrán politológus: „Nem nő a parlament iránt a bizalom, a társadalom változást akar, ami viszont ezzel a parlamenttel lehetetlen.”
A parlament feloszlatása annak jó, aki biztos a győzelemben, azaz a Batykivsinának, Timosenko pártjának, mondta a Vedomosztyinak Dmitrij Ponamarcsuk, ukrán politológus. Szerinte, ha a Batykivsina megszerzi a szavazatok többségét, az elnöki széket kérni fogja Timosenko.
Borisz Makarenko, orosz politológus nem ennyire biztos ebben. Szerinte az előrehozott választásoktól nem vár sokat az ukrán társadalom, hacsak nem fejeződik be a háború; Porosenkónak pedig annyi ideje azért lesz, hogy biztosítsa önmagának a pártok támogatását.
Az Unian ukrán hírügynökség szerdán ismertette a Res Publica politikai elemző cég felmérését, amely többek között azt a kérdést is feltette közvélemény kutatásában: ön szerint visszatérhet-e a nagy politikába Julija Timosenko. A megkérdezettek 46,6 százaléka szerint a korábban bebörtönzött elnök el sem hagyta azt. Akik szerint kikerült onnan 23,4 százalék lát esélyt a politikus visszatérésére, 20 százalék nem, 3,4 százalék pedig csak 2014 után gondolja ezt lehetségesnek.