A „ki lőtte le a maláj gépet?” kérdés csak a jéghegy csúcsa

Egymásra mutogat az ukrán hatóság és a szeparatisták a maláj utasszállító tegnapi tragédiája miatt. Kiderül-e, ki, mivel, mikor lőtte le a gépet? Valóban ezek a legfontosabb kérdések?

Cor Pan holland fiatalember mit sem sejtve viccelődött tegnap, mielőtt felszállt volna az Amsterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőre. A Malaysia Airlines egyik gépéről készült képet posztolta ki Facebook oldalára és aláírta: így néz ki, ha eltűnne. Szintén tegnap Mark Rutte, Hollandia miniszterelnöke nyári szabadságát töltötte.

Az Interfax hírügynökség tegnap este jelentette be, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népi Köztársaság fölött, 50 km-re az ukrán-orosz határtól lelőtték a Malaysia Airlines MH17-es járatát, 293 ember meghalt.

Július 8-án az Ukrán Légiközlekedési Szolgálat bejelentette, a terrorelhárító művelet hatókörében, 9000 méter magasságig lezárják az utasszállítók elől a légteret. A maláj gépet 10.000 méter magasságban lőtték le.

Petro Porosenko, ukrán elnök szerint a szeparatistáké a felelősség. Az oroszbarát harcosok valóban eltaláltak tegnap két gépet, de azok katonaiak voltak, állítják ők. Akárhogy is, egy 10.000 méter magasan haladó jármű kilövéséhez speciális technika szükséges. Ilyen a szeparatistáknak is van, jelent meg a hír a Ria Novosztyi orosz hírportál oldalán még tegnap, a maláj gép tragédiájáról szóló hír érkezése előtt. Egészen pontosan a harcosok olyan katonai bázist foglaltak el, ahol Buk föld-levegő rakéta is van, ami képes 10 km magasra lőni.

Vizsgálják az ügyet, mindenki. Az ukrán és az orosz kormány, az amerikaiak, a szabadságát félbeszakító holland miniszterelnök, az ENSZ BT pedig magyar idő szerint ma délután négykor ül össze. Nem hogy akkorra, de már mostanra kerültek elő hangfelvételek, összeesküvés elméletek, szemtanúk és a fekete doboz. Mindezekből megállapítják-e, pontosan ki lőtte le a maláj gépet, aligha valószínű. Hiszen jól ismerjük már a forgatókönyvet, így volt ez a tankok elfoglalásakor, épületek, városok visszafoglaláskor, így van most a menekültek számával is, stb.

Állítólag Sztálin egyszer azt mondta: egy ember halála tragédia, több emberé statisztika. Most viszont még statisztika sincs, még azt sem mondjuk ki nyíltan, hogy háború van. Éjt nappallá téve úszunk az információs tengerben, ki-ki a saját íze szerint halászva benne. Semmi pontosat nem tudunk az ukrán válságról, kivéve egyet: emberéleteket morzsolnak az egymásnak feszülő erők.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez