A Gravitáció című filmben látott vészhelyzetre gyakorolnak az űrhajósok – videó

Csillagvárosban orosz, amerikai és japán asztronauták gyakorolják, mit kell majd tenniük, ha a 2016-os küldetésükön vészhelyzet állna elő a Nemzetközi Űrállomáson.

A több éves képzésnek csupán egy kis szeletét teszi ki a mostani tréning, mely során jobban egymáshoz szoknak és hatékonyabb csapatot alkotnak. A kiképzésben részt vesz Anatolij Ivanisin orosz, Kate Rubins amerikai és Takuya Onishi japán kozmonauta, utóbbi kettőnek még nincs igazi tapasztalata, csupán Anatolijnak – írja a The Moscow Times.

A 2016-os küldetésükig, melyet a Nemzetközi Űrállomáson fognak elvégezni, teljes kiképzést kapnak a Szojuz orosz űrhajón, a tréning pedig orosz nyelvképzést is magába foglal. “Nekem a műszaki képzés teljesítésétől sokkal nehezebb volt az orosz nyelvet elsajátítani, de mégis ezt élveztem legjobban.” – nyilatkozta Daniel Burbank, aki korábban szolgált  az űrállomáson, a NASA képviseletében most pedig a képzés egyik vezetője.

A Moszkvától közel harminc kilométerre található Csillagváros és Houston ad otthont a programnak, amit jövőhéten az Egyesült Államokban folytatnak, és csak szeptemberben térnek vissza Oroszországba. Addig azonban még az Expedition 48/49-névre keresztelt program legénysége egy nagyon fontos dolgot fog begyakorolni: mit kell csinálni katasztrófahelyzetben és a Nemzetközi Űrállomásról a Szojuz mentőkabinjában kellene a Földre visszaérkezniük. Gyakorlatilag ugyanarra készülnek fel, mint amit az idén bemutatott Gravitáció filmje is felvázolt. Sőt a visszatérés a tervek szerint szintén úgy történne, mint a filmben, tehát óceánban illetve tengerben landolnának. A mentőcsapat kiérkezéséig történő túlélést is el kell sajátítaniuk. Mindez apró részleteiben is hasonlít a Gravitáció történetére, hiszen a mentőkapszula elhagyása előtt le kell venniük az űrruhát, ugyanúgy, ahogy Sandra Bullock is tette.

“Megnöveljük a hőmérsékletet és a széndioxid tartalmát a gyakorló mentőkabinban, hogy még nehezebb körülmények közt is helytálljanak az asztronautáink.” – mondta Burbank.

{youtube}sXzBfRj1APc{/youtube}

“Ez a művelet, hogy levesszük az űrruhát és felvesszük az élénk narancssárga ruhánkat, egy tengeren imbolygó kapszulában, egyáltalán nem könnyű feladat.” – ismerte el Ivanisin, aki a Expedition 48/49 vezetője lesz.

Igaz a Nemzetközi Űrállomáson minden angol nyelvű, mint ahogy a képzés nyelve is, azonban a Szojuzban minden oroszul van, így a túléléshez meg kell értenüik az orosz kifejezéseket is. “Szeretnénk ha legalább középfokon beszélnék a nyelvet, a két éves képzés során azonban vélhetően eljutnak a felsőfokra is.” – reménykedik Burbank.

Ennek elérésére egy egész rendhagyó módszert is kitaláltak: hat hétig egy-egy orosz családnál éltek az űrhajósok. Burbank szerint egyébként az űrállomáson már évek óta létezik egy un. “Ruslish” azaz orosz-angol keverék nyelv, amit egymás közt használnak a kozmonauták. A nyelv elsajátítása nem csak a kényelem, hanem a siker és a hatékonyság záloga is az űrben.

Korábban komoly aggodalmak voltak, hogy az ukrjanai történések miatt megromlott orosz-amerikai kapcsolatok miatt felfüggesztik a képzést is. A csillagvárosi helyszínen azonban mind a mai napig zökkenőmentesen folyik a tréning, oda a politika hullámai a jelek szerint nem érnek el.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez