Az elfogadott rendelkezés szerint az internetes cégeknek 2016-tól Oroszországban található szerverre kell költöztetniük mindazokat az adatbázisokat, amelyek orosz állampolgárok személyes adatait tartalmazzák. Ellenkező esetben hatóságilag megakadályozhatják ezen oldalak működtetését az országban.
Elemzők szerint a szabályozás negatívan érintheti azokat a közösségi oldalakat, amelyek központja az Egyesült Államokban van, például a Facebookot vagy a Twittert.
A bírálók emlékeztetnek arra is, hogy szabályozás született már a napi háromezer látogatónál népszerűbb blogok regisztrációs kötelezettségéről, valamint arról is, hogy bizonyos esetekben a weboldalak hozzáférhetőségét bírósági rendelkezés nélkül is megtagadhatják Oroszországban. Mindezek együtt cenzúrának tekinthetők – mondta egy ismert orosz blogíró, Anton Noszik a Reuters brit hírügynökségnek.
Vlagyimir Putyin elnök májusban cáfolta, hogy az orosz vezetésnek szándékában állna korlátozni a közösségi oldalak használatát.
Az említett szabályozások szükségességének indoklásakor Moszkva elsősorban arra hivatkozik, hogy meg kell védeni a gyermekeket az illetlen internetes tartalmaktól.